Etkinlikler

Yılın Yeşil Beyni Yarışması

Başvurular 5 Ocak – 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınacaktır.Yarışmaya lise ve üniversite öğrencileri katılabileceklerdir. 

Yılın Genç Yeşil Beyni Yarışması liseli öğrencilerden başvuru kabul etmektedir. Yarışma ayni zamanda Uluslararası Kavram Proje Yarışması (ICPC) olarak da bilinmekte ve özgün kavramları ön plana çıkarmaktadır. İlgilenen yarışmacıların önce iki kişilik bir takım oluşturması, Yaşamsal Üçlü ile ilgili bir sürdürülebilirlik sorununa çözüm oluşturabilecek özgün bir kavram geliştirmesi ve bu kavramı verilen ICPC kılavuzuna göre düzenlenmiş, bin kelimeden az Türkçe veya İngilizce bir bildiri ile anlatmaları beklenmektedir. Hedef alınan problemin, kurgulanan kavramsal sistem veya işlem akışı çözümünün anlatımında kısıtlı sayıda şekil ve tablo kullanılabilecektir. Web ortamında toplanacak proje bildirileri, bir jüri paneli tarafından aşağıdaki ölçütler çerçevesinde değerlendirilecektir:

 1. Problemin Sürdürülebilirlikle İlişkisi,
 2. Kavram Çözümün Özgünlüğü, Yapılabilirliği ve Etkinlik Derecesi,
 3. Yazı ve Çizim Kalitesi.

Yılın Yeşil Beyni Yarışması üniversiteli öğrencilerden başvuru kabul etmektedir. Yarışma ayni zamandaUluslararası Proje Yarışması (IPC) olarak da bilinmekte ve fizibilite analizine tabi tutulmuş özgün fikirleri ön plana çıkarmaktadır. İlgilenen yarışmacıların önce bireysel veya iki kişilik bir takım oluşturması, Yaşamsal Üçlü ile ilgili bir sürdürülebilirlik sorununa çözüm oluşturabilecek özgün proje geliştirmesi, fizibilite analizini tamamlaması ve projeyi verilen IPC kılavuzuna göre düzenlenmiş, iki bin kelimeden az İngilizce bir bildiri ile anlatmaları beklenmektedir. Hedef alınan problemin, kurgulanan sistem veya işlem akışı çözümünün anlatımında kısıtlı sayıda şekil ve tablo kullanılabilecektir. Web ortamında toplanacak proje bildirileri, bir jüri paneli tarafından aşağıdaki ölçütler çerçevesinde değerlendirilecektir:

 1. Problemin Sürdürülebilirlikle İlişkisi,
 2. Kavram Çözümün Özgünlüğü, Yapılabilirliği ve Etkinlik Derecesi,
 3. Analizle veya Deneysel Yöntemle Yapılmış Fizibilite Çalışması,
 4. Yazı ve Çizim Kalitesi.

Uluslararası Kavram Proje ve Uluslararası Proje yarışmalarından beşer finalist takım Ekim 2018’da projelerini jüri önünde sunmak üzere ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’na tüm masrafları tarafımızdan karşılanmak üzere davet edileceklerdir. Birinci gelen üniversite takım üyeleri “Yılın Yeşil Beyni, 2018” ünvanını, birinci gelen lise takım üyeleri “Yılın Genç Yeşil Beyni, 2018” ünvanını kazanacaklardır. Yarışma finalistleri rehberli bir Kuzey Kıbrıs turuna katılacaklardır. Birinci, ikinci ve üçüncü olan takımlara para ödülü verilecektir. (Ödüle hak kazanabilmek için gurup üyelerinden ikisinin de jüri önünde sunum yapması gerekmektedir.)

Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması

YARIŞMA TAKVİMİ
SINAV AÇIKLAMA TARİH

 • Eleme Sınavı  1 Şubat 2018 Perşembe gününden itibaren TZV web sitesinde, gazeteler ve dergilerde yayınlanmaya başlayacaktır. Yarışmacıya ait bilgiler ve cevaplar en geç 15 Mart 2018 Perşembe günü TZV web sitesine girilecektir.
 • Yarı Final Sınavı 6 Nisan 2018 Cuma günü saat 13:00 ile 9 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 13:00 arasında TZV web sitesi üzerinde yapılacaktır.
 • Final Sınavı ve Ödül Töreni Yazılı Final Sınavı 13 Mayıs 2018 Pazar günü 11:00-12:30 saatleri arasında Ankara’da yapılacaktır. Ödül töreni de aynı gün ve yerde saat 18:30’da yapılacaktır. 13 Mayıs 2018 Pazar
  YARIŞMA BİLGİLERİ ve KOŞULLAR
 • Yarışma beş kategoride yapılmaktadır.
  MİNİKLER 6-7-8-9 yaş (2012, 2011, 2010, 2009 yıllarında doğanlar. Okuma, yazma ve matematikte dört işlem becerisine sahip olmak gereklidir.)
  ÇOCUKLAR 10-11-12-13 yaş (2008, 2007, 2006, 2005 yıllarında doğanlar.)
  GENÇLER 14-15-16-17 yaş (2004, 2003, 2002, 2001 yıllarında doğanlar.)
  YETİŞKİNLER 18-49 yaş arası (2000, …, 1969 yıllarında doğanlar.)
  EMEKLİLER 50 yaş ve üstü (1968 ve önceki yıllarda doğanlar.)
 • Toplam ödül 30,000 TL’dir. Yarışma sonunda her kategorinin birincisine 3,000, ikinicisine 2,000, üçüncüsüne 1,000’er TL ödül verilecektir. Ayrıca;
  Her kategoride ilk 10 sırayı alanlara Derece Belgesi ve kitap/dergi vb. eğitim ürünleri
  Final sınavına katılım hakkı kazananlara Başarı Belgesi*
  Yarı Final sınavına katılım hakkı kazananlara Başarı Belgesi (elektronik**)
  Eleme Sınavına katılanlara Katılım Belgesi (elektronik**) verilecektir.
  *Başarı belgesi sınav salonlarında teslim edilecek, adrese gönderim yapılmayacaktır. **Elektronik katılım belgesini, katılımcılar profil sayfasından indirecektir. E-posta gönderimi yapılmayacaktır.

Yarışmaya TZV web sitesi üzerinden kayıt olunacak ve gerekli bilgiler girilecektir. Yanlış bilgi -hangi aşamada olursa olsun- diskalifiye nedenidir. Kayıt tutarı 10 TL’dir.
Yarışmacılar Eleme ve Yarı Final sorularını belirtilen tarihler içinde herhangi bir süre kısıtlaması olmadan tek başlarına çözüp sisteme gireceklerdir. Sorular cevaplanırken ara verilebilir, belirtilen süreler içinde kalınan yerden devam edilebilir veya cevaplar değiştirilebilir.
Eleme ve Yarı Final sonuçları TZV web sitesinde yayınlanacak, başarılı olan yarışmacılar elektronik davet mektuplarına ve elektronik başarı belgelerine internet üzerinden erişeceklerdir.
Yarışmadaki sorular Emrehan Halıcı tarafından hazırlanmıştır. Türkiye Zeka Vakfı’nın yazılı izni alınmadan alıntı ve uyarlama yapılamaz.
Türkiye Zeka Oyunları Yarışmalarında soruların çözümleri açıklanmamaktadır.
Türkiye Zeka Vakfı yarışma koşullarında ve takviminde değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Yarışmaya katılanlar bu koşulları kabul etmiş sayılırlar.