Her görev biriminde olduğu gibi bu birimde de takım arkadaşlarımızda aradığımız öncelikli özellik bilime ilgili ve bir bilim alanında kendini geliştirmeye hevesli kişiler olacaktır. Seçilen birimler bilimi yayma yollarından hangisini tercih ettiğinize göre olmalıdır. Sosyal medya uzmanları değil, bilim-sever ve yeni medyaya ilgili arkadaşlar arıyoruz.

Sosyal Medya Birimi neler yapar? Nelere dikkat etmelidir?

Bu ekibe dahil olmak isteyen arkadaşlarımızın üç farklı platformda görev alabilir. Bunlar:

 • Instagram’da paylaşım yapma,
 • Twitter’da paylaşım yapma,
 • Facebook sayfasında paylaşım yapma,
 • Facebook grubunda; aktifliğin sağlanması, grup üyelerinin paylaşımlarının takibi, gruba üyelerin alımından sorumlu olacaktır.
 1. Görevler, oluşturulan “Sosyal Medya Birimi” grubu içerisinde paylaşılacaktır. Kimi zaman alt birimler birbirine yardımcı olabilir.
 2. Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden yapılacak olan her paylaşımın öncelikle sosyal medya ekibi üyelerinin bulunduğu gruba gönderilip onay alınması gerekmektedir. Bunun sebebi hitabet, yazım kuralları ve eksiklik/fazlalık gibi noktaların giderilmesidir.
 3. Paylaşılacak görsellerin yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir.
 4. Sosyal medya içerik üreticileri mesajlara yanıt vermemelidir. Mesajlar, iletişim biriminin sorumluluk alanıdır.
 5. Aktiflik açısından; paylaşımlar gün içinde yapılmalı, 23:00’dan sonra, 09:00’dan önce paylaşım yapılmamalıdır.
 6. Sosyal medya ekibi genel olarak web sitesinde yeni yayınlanan blog yazılarını duyurmak, FST faaliyetlerinin paylaşımlarını fotoğraflar ve kısa bir metin birlikte paylaşmak ile sorumludur. Bunun yanı sıra aktiflik açısından belli başlı bilimsel, faydalı ve ilgi çekici paylaşımlar da yapılır.
 7. Sosyal Medya dahil tüm birimlerde yer alan arkadaşlarımız öncelikli olarak birer FST üyesidir ve tüm bilimsel faaliyetlerde de yer alır. Birim içi görevler ekip içi bilimsel gelişimimizden sonra gelir.
 8. Sosyal medya birimine dahil olup en az bir ay boyunca görev alan takım arkadaşları adayları, görevlerini aksatmadıkları takdirde, web sitesinin “Takım” kısmında yer alır.