Genel Bilgilendirme

Future Science Team’e Katılmak Hakkında;

Her şeyden önce Topluluk Kurallarının okunması ve kabul edilmesi dahilinde başvuru gerçekleştirilmelidir.

 1. Üye ile takım arkadaşlığı pozisyonları farklıdır.
 2. Üye olmak isteyenlerin sadece “Üyelik Başvurusu” kısmını doldurmaları gerekmektedir.
 3. Takım arkadaşı olarak yer almak isteyen kişilerin “Takım Arkadaşlığı” formunu yer almak istediği birime göre doldurması gerekir.
 4. Birden fazla birime başvurabilirsiniz ama sadece bir birimden kabul alabilirsiniz.
 5. Başvuruları kabul edilmeyen kişiler bizleri sosyal medyadan veya Facebook grubumuzdan takip ederek etkinliklere katılabilir.
 6. Üye ve takım arkadaşı arasındaki temel fark; takım arkadaşları süreç içerisindeki işleyişte görev alırlar. Üyeler ise bu süreç içerisindeki faaliyetlerde yer alır.
 7. Üyelerin düzenlenen etkinlik, sunum, atölye, kamp ve gezilere katılma hakkı vardır. Kontenjan olma durumunda öncelik takım arkadaşlarına verilir.
 8. Üyelerin ekip içi sunum yapma ve atölye lideri olma hakkı vardır. Bu konuda “Organizasyon Birimi” ile iletişim halinde olmalıdır.
 9. Okullarında bir etkinlik düzenlemek isteyen öğretmenlerin başvuru yapma zorunluluğu yoktur. info@futurescienceteam.org ‘a mail atmaları gerekir.
 10. Üniversite mezunu, yüksek lisans veya doktora yapan kişilerin üyelik başvurusu yerine faaliyetlere Facebook grubumuzdan eşlik etmeleri önceliğimizdir.
 11. Üyeler, pasif olmaları durumunda ekip dışı edilir. Bu bağlamda özellikle yoğun sınav temposu içerisinde olan kişilerin başvuru yapmamaları, sosyal medyadan takip ederek yine etkinliklerimize katılabileceklerini belirtmek isteriz.
 12. Başvurusu kabul edildikten sonraki bir hafta içerisinde Slack çalışma alanımıza dahil olmayanların üyeliği düşecektir. Slack konusunda herhangi bir problem yaşanması durumunda ilgili kişilere bir hafta içerisinde durumu bildirmelisiniz.
 13. Takım arkadaşlığı değişimi yıllık olarak yapılacaktır. Tecrübeli takım arkadaşları dilerse birime rehberlik etmek adına devam edebilir, dilerse üye olarak devam edebilir.
 14. Tüm farklı faaliyet birimleri için geçerli olan ortak kural; birimin alanı içerisinde çalışıp asıl amacımız olan “kendi içimizde kendimizi geliştirme, bilimi sevdirme ve yayma”nın dışına çıkılmamalıdır. Bu nedenle bu birimlere seçilecek kişilerin de o alanda profesyonel biri olmasından çok bilime ilgili ve o birim aracılığı ile bilimi yayma-sevdirme amacına ortak olması beklenmektedir.

Neden Aramıza Katılmalısınız?

Future Science Team; tamamen gönüllülük esasında ve sadece bireysel değil, ekip içi ve toplumsal gelişmeyi hedefleyerek çalışan bir organizasyondur. Merak, araştırma ve bilim okur-yazarlığı bilincini bireysel ve toplumsal olarak işlemek, gelişmek, geliştirmek amacı ile çalışan gençlerin bir araya gelmesini amaçlar. Bizler, bu gezegenin ve coğrafyanın bir parçası olan gençler; hakikati aramak, onu doğru kullanmak ve bu öğretiyi yaymak için çabalamalıyız. Gelişmeli ve geliştirmeliyiz, çünkü hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.

Bizler aynı amaç için bir araya geldik ve yine aynı amaçla ilerleyen insanların birbiri ile bağ kurmasını, bu bağları anlamlandırmasını hedefliyoruz. Başarıdan ve başarısızlıktan, her deneyimden ders alıyor; insandan ve hayattan ise ilham alıyoruz. Bize katılmalısınız çünkü sizden ve “biz”den öğreneceğimiz çok şey var. Çünkü umut, sevgi ve bilgi paylaşıldıkça katlanır

Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Üyelik formunu doldurarak üyelik, takım arkadaşlığı formunu doldurarak takım arkadaşlığı için değerlendirmeye alınırsınız. Bu formlar bu güne dek FST ile yüzlerce insan kazanmış koordinatörler ve deneyimli takım arkadaşlarımız tarafından incelenir. İstekle ve ciddiyetle yapılan başvuruların geri çevrilmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Başvuru kabulünüz ardından size bir bilgilendirme maili gönderilir. Eğer bulunduğunuz ilde bir FST organizasyonu ve koordinatörü bulunuyor ise kendisi ile irtibatınız sağlanır ve aynı ilde bulunduğunuz FST gönüllüleri ile Slack çalışma alanında bir araya gelirsiniz. (Kabul edildiğiniz takdirde Slack bilgilendirme maili, mail adresinize gönderilecektir. Güncel olarak maillerinizi kontrol etmenizi ve “Tanıtımlar”, “Spamlananlar” kutularını da kontrol etmenizi öneririz.) 

Aramıza Katıldığınızda Ne Olur?

Aramıza katıldığınızda artık bir FST Gönüllüsü olursunuz. Ee, nedir bu, ne işe yarar?

Slack çalışma alanımızda tüm FST’liler ile kaynaşır, farklı bilimsel konu başlıkları altında o konuda bilim sohbetlerine katılabilirsiniz. Aylık düzenli gerçekleştirilen bilim, kültür Skype görüşmelerine katılabilirsiniz. Bu Skype görüşmeleri alanında başarılı insanlarla veya sadece FST üyeleri arasında gerçekleştirilir. Makale çeviri, yazılım-programlama, satranç, CANSAT gibi çalışma gruplarına katılıp haftalık çalışmalara dahil olup bu alanlarda kendinizi geliştirebilir, bunlar dışında iyi olduğunuz bir alan varsa bu alanda bir çalışma grubu kurarak liderlik edebilirsiniz.

Bulunduğunuz ilin FST üyeleri ile buluşmalara, bilimsel etkinliklere ve kamplara katılır veya bulunduğunuz ilde bilimsel aktiviteyi artırmak amacıyla faaliyetler yürütürsünüz. Türkiye içi ve uluslararası çapta yarışmalardan haberdar edilirsiniz ve katılmak isteyen üyelerle takımlar kurarsınız. Bunu sadece il içi değil, diğer iller ile iletişim kurarak yürütmenizi sağlarız. Aynı zamanda mentorlerimizden proje danışmanlığı, araştırma alanınızda ise akademik yardım alabilirsiniz.

Bir araya gelen lise öğrencileri, üzerine çalıştıkları alanda eğitim gören üniversite öğrencileri ile birlikte çalışma imkanı bulur ve bunu yine mentorlerimizin rehberliği ve referansı ile destekler. Üretilecek projeler için kaynak arayışınıza destek olur, duyurulması ve desteklenmesi için bir ağ oluştururuz.

Projeler, etkinlikler, geziler, konferanslar… Tamam ama, her şeyden öte bilime gönül vermiş gençlerin bir araya gelip bir çay, kahve (veya oralet) eşliğinde muhabbet etmesini sağlamak, gönül bağı kurmak her şeyin önünde gelir.

Tüm FST takipçilerine ve okurlarına faydalı olacağını düşündüğünüz önerilerinizi ve yazılarınızı FST Blog sayfasında yayınlayabilir, öğrenmeye hevesli yüzlerce, hatta binlerce gence ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Burası bir bilim-genç ağıdır ve herkesin katkısı ile zenginleşecektir.

Nasıl FST Blog Yazarı Olunur?

FST Blog, Türkiye’nin her köşesindeki bilim severlerin diğerlerine önerilerini, faydalı olacağını düşündüğü bilgileri ve hikayeleri yayınlayabileceği bir duvardır. Bu duvara herkes içerik gönderebilir. İçeriklerin en önemli özelliği, diğer gençlere yardımcı olacak, ilham ve motivasyon verebilecek, bilgilendirecek veya yeni kaynaklar kazandırabilecek içerikler olabilmesidir. Örneğin; okuyup çok etkilendiğiniz kitap ile ilgili, belgesel, müze, gezi, film ile ilgili, etkilendiğiniz bir insanın hikayesi ile ilgili, bilim insanı olmak isteyen bir gencin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler ile ilgili öneri yazısı yazabilirsiniz. Bunu bize gönderirsiniz, biz de düzenleyip yayınlarız. Ardından herkesin bu içeriğe ulaşmasını sağlarız.

Blog Yazarlığı Rehberimizi okuyarak detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

FST BLOG YAZAR REHBERİ

Nasıl İl Koordinatörü Olunur?

İl koordinatörü sorumluluklarına ve başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

Üyelik Başvurusu

Başvuru Formu

Üyelik başvuruları çok yakında tekrar açılacaktır. Görüşmek dileği ile.

Takım Arkadaşlığı Başvurusu

Sosyal Medya Birimi

Başvurudan önce Sosyal Medya Birimi prosedürlerini okumanızı öneririz.

Başvurular kapanmıştır.

Tasarım/Tanıtım Birimi

Başvurudan önce Tasarım-Tanıtım birimi prosedürlerini okumanızı öneririz.

İletişim-PR Birimi

Başvurudan önce İletişim Birimi prosedürlerini okumanızı öneririz.

Yazı, Yayın Birimi

Başvurudan önce Yazı, Yayın Birimi prosedürlerini okumanızı öneririz.

Başvurular kapanmıştır.

Web Geliştirme Birimi

Başvurudan önce Web Geliştirme Birimi prosedürlerini okumanızı öneririz.

Etkinlik-Organizasyon Birimi

Başvurudan önce Etkinlik-Organizasyon Birimi Prosedürlerini okumanızı öneririz.

Başvurular kapanmıştır.