FST Blog Yazar Rehberi

FST Blog, Türkiye’nin her köşesindeki bilim severlerin diğerlerine önerilerini, faydalı olacağını düşündüğü bilgileri ve hikayeleri yayınlayabileceği bir duvardır. Bu duvara herkes içerik gönderebilir. İçeriklerin en önemli özelliği, diğer gençlere yardımcı olacak, ilham ve motivasyon verebilecek, bilgilendirecek, yol gösterecek veya yeni kaynaklar kazandırabilecek içerikler olabilmesidir. Örneğin; okuyup çok etkilendiğiniz kitap ile ilgili, belgesel, müze, gezi, film ile ilgili, etkilendiğiniz bir insanın hikayesi ile ilgili, bilim insanı olmak isteyen bir gencin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyler ile ilgili öneri yazısı yazabilirsiniz. Bunu bize gönderirsiniz, biz de yukarıda sözünü ettiğimiz kriterlere uygun ise düzenleyip yayınlarız. Ardından herkesin bu içeriğe ulaşmasını sağlarız.

Blog yazarı olmanın iki şekli vardır, bir kere veya uzun aralıklarla birer içerik vermek veya düzenli içerik üreticisi olmak. Düzenli içerik verip yazar kadrosuna girmenin şartı vardır; 3 ay içinde onaylanmış en az 3 içeriğe sahip olmak.

Blog yazılarınızı info@futurescienceteam.org adresine gönderebilirsiniz. Gönderirken içeriğinizin metnini bir Word dosyasına, eğer varsa görsellerinizi ikici bir Word dosyasına eklemeli ve ikisini mailinize eklemelisiniz. Mail içeriğine isminizi eklemeyi unutmayın lütfen.

Detaylı içerik rehberine aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu maddelerin herhangi birine uymayan içerik, kabul edilmeyecektir. Geliştirilmeye ihtiyacı olan içerikler için, eğer siz de isterseniz, editörler takım arkadaşlarımız geri dönüş yaparak içeriğin gelişimine yardımcı olacaktır.

Hikayelerinizi ve önerilerinizi bekliyoruz. Birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var.

FST Blog İçerik Rehberi

FST Blog İçerik Rehberi

Bu yazı, FST Blog’un sürekli yazarı olmak isteyen yazarların veya dışarıdan yazı göndermek isteyen üyelerin yazı ekleme rehberidir. Sürekli yazarlar, diğer içerik sağlayıcılarının aksine düzenli olarak içerik ekleyeceğini belirtmiş, ve ismi web sitesinde yer alan kişilerdir. Düzenli olarak verimli ve faydalı içerik üretmeyen sürekli yazarların yazar profili kapatılır fakat içerik göndermeye devam edebilirler. FST’nin tüm üyeleri içerik gönderebilir, fakat daimi içerik üreticiler düzenli olarak içerik ekleme ve katkı sağlama sorumluluğunu üstlenmiştir. Daimi yazarlar dışındaki üyeler, diledikleri zaman info@futurescienceteam.org iletişim adresi ile blog içeriği gönderebilir. Gönderilen içerikler editörler tarafından değerlendirilir, yayınlanması kararlaştırılan içerikler düzenlenir ve yayınlanır. Daimi yazarlık için 3 ay içinde en az 3 içerik girmek gereklidir.

FST Blog’da yayınlanacak içeriklerin ilk olarak taşıması gereken özellik, okuyucu ile deneyiminizi paylaştığınız bir yazı olmasıdır. Okuduğunuz bir kitap hakkındaki yorumlarınız, izlediğiniz ve etkilendiğiniz bir film, gezdiğiniz bir müze-bilimsel veya tarihi önemi olduğunu düşündüğünüz bir mekan, faydasınız gördüğünüz ve tavsiye ettiğiniz çalışma-araştırma teknikleri, katıldığınız bir etkinlik-konferans-yarışma ve orada yaşadıklarınız, gördükleriniz hakkında yorumlarınız, hisleriniz, kısacası okuyan kişinin olayları, yaptıklarınızı sizin gözünüzden görüp dilerse kendi hayatında uygulamasına-katılmasına yardımcı olacak, rehberlik edecek yazılar olması önemlidir. Kitap yorumları dahil tüm yorum kitapları sizin yorumunuz-fikriniz olmalıdır. Herhangi bir şeyi sadece tanıtmayın, size kazandırdığını, yani deneyiminizi paylaşın.

Kabul Edilecek Örnek Yazı Konuları;

  • 2017 NASA Space Apps Challenge Nasıl Geçti?
  • Astronomi Öğretmen Semineri Nasıl Geçti?
  • Cosmos Belgeseli İncelemesi – “Cosmos Belgeselinin Bana Kattıkları”
  • Dünyaya Bakış Açımı Değiştiren Kitap: Cosmos
  • Dünyaya Bakış Açımı Değiştiren Film/Belgesel …..
  • X Fuarında Neler Oldu?
  • Marie Curie’nin İlham Verici Hayatı
  • Einstein’in Bilim İnsanı Olmak İsteyen Küçük Kıza Tavsiyeleri

(Bir bilim insanının yaşamı hakkında yazı yazılacaksa, kısa bir biyografi –internette sıklıkla bulunan türden- yerine ilham verici, etkileyici bir hikayesinin yazılması önerilir. Bunun için kitaplar-belgeseller ve çok bilinmeyen olayları içeren kaynaklar referans alınabilir.)

Kabul Edilmeyecek Örnek Yazı Konuları;

  • İzafiyet Teorisi Nedir?
  • Marie Curie Kimdir? (Vikipedi’den copy-paste)

WordPress’te (sürekli yazar değilseniz Word’de) içerik ekleme ve düzenleme rehberi;

1- Yazılarınıza “öz” bir başlık seçin ve bu başlık içerik hakkında ön bir bilgi verecek nitelikte olsun. Şiirsel olmak yerine içeriği tanımlayıcı başlıkları tercih edin.

2- Yazıya başlarken kendinizi tanıtın. En azından isminizi belirtin. Örneğin; “Merhaba sevgili FST Blog okurları. Ben Mert.” Veya “Merhaba sevgili FST Blog okurları. Ben FST İzmir takımından Mert.”

3- İlk paragrafta bu yazıyı neden yazdığınıza ve yazıda neyden söz edeceğinize değinin. Örneğin; “Bu yazımda size Her şeyin Teorisi filminden söz edeceğim. İzledikten sonra çok etkilendiğim için, henüz izlememiş olanlara önermek ve filmden biraz bahsetmek istiyorum.”

4- İlk paragrafın ardından sözünü edeceğiniz konu hakkında genel bir tanım, açıklama, bilgilendirme yapın. Örneğin; “X müzesi, x yılında x kişisi tarafından kurulmuş ve amacı…. imiş. (Ve bu şekilde devam eder.)

5- Yazınız, sizin kendinizi anlatmanızdan çok okuyucuya faydalı bilgi verme ve deneyiminizi-kazanımlarınızı paylaşma amacıyla yazılmalıdır. Bu nedenle lafı çok dolandırmadan, kişisel detaylara çok fazla girmeden, kendi yorumunuzu okuyucunun kafasında sözü edilen konuyu berraklaştırmak adına verecek şekilde paylaşarak yazmalısınız. Okuyucuya hiçbir şey kazandırmayacak yazı, kazandırmadığı gibi vaktini de harcayacaktır.

6- Görsel eklerken, görsel ekleme panelinde “alt yazı” kısmına kısa bir görsel açıklaması, “alternatif metin” kısmına ise görme engelli okurlar için betimleme girmek ZORUNLUDUR. (Dışarıdan yazı gönderecek olan üyeler bu kutulara yazılacak metinleri gönderdikleri görsellerin altına eklemelidir.) Örneğin; içinde 3 kişinin bir heykel önünde göründüğü bir fotoğraf eklediniz; alt yazı kısmına herkesin göreceği, yazı içinde görünen bir açıklama ekleyebilirsiniz. Bu görseldeki kişileri okurlar tanımıyor olabileceğinden, alt yazı kısmına isimleri de girmelisiniz. Örneğin; “FST üyeleri ve x heykeli. Soldan sağa; Mert, İrem, Aylin.” Bu açıklama fotoğraf ile birlikte yazıya eklenir. Ama alternatif metin kutusuna yazacağınız yazı, görsele bir nevi “gömülür” ve sadece görme engellilerin kullandığı ekran okuyucu uygulamalar tarafından okunur. Bu nedenle görseli betimlemeli, yani bir görme engelli okura anlatır gibi o kutuya yazmalısınız. Örneğin; “3 FST üyesi x heykelinin önünde duruyor. Soldan sağa, Mert, İrem ve Aylin var. Aylin, sağ eli ile ‘live long and prosper’ işareti yapmış. Gülümsüyorlar.” gibi. Bu açıklama, görselin kafada canlandırmasını kolaylaştıracak şekilde olmalı. Ama gereksiz detaya da inilmemeli. Bu madde, siteyi erişilebilir yapmak adına çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu.

Betimleme girilmeden gönderilen görseller eklenmeyecek veya size dönüş yapılarak betimlemeleri eklemeniz istenecektir.

7- Öne çıkarılan görsel, yazınızın kapak fotoğrafıdır.. Kapak fotoğrafınız yazıyla ilişkili, mümkünse Google görsellere girince ilk karşılaşılan görsellerden olmasın. Sürekli yazar değil de dışarıdan içerik üreten bir üye iseniz, görselleri yazıdan ayrı bir word dosyasında belirtilen açıklamaları ve alternatif metinleri de ekleyerek göndermelisiniz.

8- Yazınızı kategorize edin. Sürekli yazar değil de dışarıdan içerik üreten bir üye iseniz, bunu biz hallederiz.

10- Yazıda önemli olan kelime veya cümleleri kalınlaştırın, benim bu cümleyi kalın yazdığım gibi. Kelimelere vurgu yapmak için onları kalınlaştırın. Bazı yerlerde tırnak içinde bir şey yazdıysanız onu da italik olarak ekleyin. Örneğin “bu cümleyi italik yaptım çünkü tırnak içinde yazdım.” Bunun için italik veya kalınlaştırma yapacağınız kelime veya cümleyi seçip üstteki düzenleme araçlarından düzenleyebilirsiniz.

11- Lütfen noktalama işaretlerine dikkat edin ve yazıyı giriş-gelişme-sonuç paragraflarına bölün. Yazıyı tek seferde tek paragraf olarak yazmayın. Her paragraf kendi içinde bir noktaya değiniyor olsun. Girişte tanım, gelişme paragrafında detaylı açıklama ve olaylar, önemli noktalar, sonuçta ise genel bir açıklama ve dış bağlantılar olmalı. Noktalama işaretlerine de lütfen dikkat edin.

12- Yazı içini görsellerle doldurmayın. Bir sürü görsel eklemek yerine az görsel ekleyin ve içeriğin %60-70’i yazı ise %40-30’unun görsel olmasına dikkat edin. Fazla görsel yazının okunabilirliğini azalttığı gibi sayfanın geç yüklenmesine neden olur. Yazı ile birebir alakalı ve yazıyı okurken önemli noktaları daha iyi anlamak için yardımcı olacak görseller kullanmalısınız. Yazınız çok kısa ise görsel kullanmaya da bilirsiniz. Kapak görseli yeterli olacaktır. Yazı içine eklenen görselleri açıklamasız ve alternatif metin olmadan (betimlemesiz) eklemeyin lütfen.

12- Yazınızı bir word dosyasına, görselleri açıklama ve betimlemeleri ile birlikte ayrı bir word dosyasına girerek iki dosyayı info@futurescienceteam.org adresine gönderin.

Şimdiden elinize, emeğinize sağlık. Paylaşımınız için teşekkür ederiz.