Yazılar

,

TUG Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkese merhabalar ben Mert Soydal, bu yazıda sizleri 21 yıldır gerçekleştirilen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği hakkında bilgilendireceğim.

Etkinlik Antalya Saklıkent’te yapılmakta, bu yerleşke 2000 rakımı sebebiyle kış mevsiminde aktif olarak kayak merkezi olarak kullanıyor. Etkinliğe değinecek olursam; pek çok astronomi profesörü ile iletişime girebiliyorsunuz, astronominin pek çok alanında temel seviyede sunumlar alıyorsunuz ve en önemlisi bilime değer veren yeni arkadaşlar ediniyorsunuz.

Peki bu etkinliğe nasıl katılabiliriz?

Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği’ne katılım maalesef kura ile oluyor ve bu kuranın çıkma oranı yaklaşık 1/10. Önümüzdeki şenlik kayıtları için kesin bir tarih belirtilmese bile tahminen 2019 Ocak ayının ortalarında başlayacaktır. Bunun dışında TUG ile iletişime geçip atölye açarak etkinliğe katılma şansınız var.

Etkinlik programı nasıl?

Etkinliğe katılacaklara tavsiyeler;

Yerleşkede minik bir bakkal bulunmakta, çeşitli yiyecekler olsa bile şenlikte yemek için yanınıza atıştırmalık alın.

Geceleri gerçekten çok soğuk oluyor (soğuk yüzünden bizim ekibimizin bir kısmı kullanılmayan restoran kısmında uyumuştu) bu yüzden bütçeniz el veriyorsa 4 mevsim bir uyku tulumu, gece gözlem yaparken sizi sıcak tutması için yanınıza bir mont ve uzun kollu getirmenizi öneririm.

Eğer varsa fotoğraf makinenizi mutlaka getirin, astrofoğrafçılık hakkında pek çok şey öğreneceğiniz insanlar da orada olacak.

Yanınıza her ihtimale karşı soğuk algınlığı ve ağrı kesici bir ilaç alın.

Sunumlar temel düzeyde oluyor bu yüzden sunumlar için mutlaka bir kağıt, kalem getirip ilginizi çeken konuları not alıp o konular üzerine ileri okumalar yapmayı unutmayın.

Yapabiliyorsanız etkinlikten 1-2 gün önce gelip Antalya’nın o güzel plajlarına uğrayın, Adrasan gerçekten müthiş bir yer şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayrıca bu yıl FST olarak şenlikteki anılarımızı derledik buyurunuz; 

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.