Yazılar

9 Mayıs

1) 1874 yılında İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci Howard Carter dünyaya gelmiştir. Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi’nde firavun Tutankamon’un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Mısır’dan çok uzakta ölmüş ve cenazesine sadece eşi Lady Evelyn katılmıştır.

2) 1927 yılında Alman biyofizikçi Manfred Eigen dünyaya gelmiştir. Çok kısa enerji atımlarına dönük yanıt veren olağanüstü hızlı kimyasal tepkime hakkındaki çalışmaları sayesinde 1967’de Ronald George Wreyford Norrish ve George Porter ile beraber Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüşlerdir. İsmi; 1979’da Peter Schuster ile beraber tanımladığı prebiyotik sistemlerin kendi kendine organizasyonunu açıklamak için tepkime çemberlerinin çembersel bağlantısını anlatan Kimyasal Hiper Çember Teorisi ile anılmaktadır. Halen Münih Teknik Üniversitesi’de onursal doktor olarak çalışmaktadır.

3) 1931 yılında Amerikalı fizikçi Albert Abraham Michelson hayatını kaybetmiştir. Kariyerine deniz kuvvetlerinde başlamış, sonrasında fizik profesörü olarak devam etmiştir. Çalışmalarından bazıları şöyledir:

 1. Işık hızını ilk olarak 1881’de inanılmaz bir duyarlılıkla ölçmüştür.
 2. Dünyanın hareketinin, ışık hızının ölçümündeki etkisini ölçen interferometreyi keşfetmiştir. Profesör E. W. Morley’ le birlikte interferometreyi kullanarak ışığın bütün dahili sistemlerde aynı hızda ilerlediğini göstermiştir.
 3. Uluslararası ağırlık ve ölçü birimleri komitesinin isteği üzerine standart metreyi Kadmiyum ışığının dalgaboyu cinsinden ölçmüştür.
 4. Echelon spektroskopunu bulmuş ve savaş yıllarında deniz kuvvetlerindeki çalışmalarıyla burası için aletler geliştirmiştir. ABD deniz kuvvetleri araç gereçleri arasında yer alan mesafe ölçeri (Rangefinder) bunlardan biridir.
 5. 1920’de ışık girişimini kullanarak ve interferometrenin gelişmiş şekliyle, Betelgeuse yıldızının çapını ölçmüştür. Bu ölçüm aynı zamanda ilk defa bir yıldızın büyüklüğünün doğru olarak tespitidir.

Kaynakça:

 1. Vikipedi
 2. Todaysci.com

7 Mayıs

 1. 1998’de Güney Afrika Cumhuriyeti doğumlu Amerikalı fizikçi Allan MacLeod Cormack hayatını kaybetmiştir. 1979’da Godfrey Hounsfield ile X-ışını temelli bilgisayarlı tomografi (BT) üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazanmışlardır.
 2. 1963’te Macar mühendis Theodore von Kármán hayatını kaybetmiştir. Aerodinamik alanında, ses üstü ve hipersonik hava akışlarının karakteristiği konularında çalışmalar yapmıştır.
 3. 1939’da Kanadalı-Amerikan moleküler biyolog Sidney Altman dünyaya geldi. Thomas Cech ile birlikte RNA’nın katalitik(değişime uğramadan reaksiyondan ayrılabilme) özelliğini keşfettikleri için 1989 yılında Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüşlerdir.
 4. 1911’de İngiliz matematikçi ve teorik astronom Raymond Arthur Lyttleton dünyaya geldi. Yıldız evrimi ve bileşenleri üzerine çalışmalar yapmıştır. Fred Hoyle ile birlikte yıldızlararası hidrojenin büyük ölçekli varlığını göstererek, o alanın yıldızlararası gazdan yoksun olduğunu kanıtlamışlardır. Ayrıca enerjinin yıldız tarafından nasıl üretildiğini açıklamak için nükleer fiziği kullanmışlardır. 1953 yılında yazdığı bir bilimsel makalesinde  dönen sıvı kütlelerin kararlılığını tanımlamıştır. Daha sonra Dünya’nın sıvı bir çekirdeği olduğunu aynı makalesini uzatarak öne sürmüştür. Genişleyen evrenin elektrostatik teorisini bilim dünyasına sunmuştur.

   Lyttleton’ın “The Modern Universe” adı kitabı
 5. 1907’de Amerikalı biyolog ve ekolog Alton A. Lindsey dünyaya gelmiştir. Hayatı boyunca birçok ekosistemi gözlemlemiş, Antartika’ya düzenlenen keşif çalışmalarında bulunmuş ve bu sırada penguenler ve fok balıkları üzerinde çalışmıştır. Michigan Gölü’nün Indiana kıyılarını korumak için öncülerden biri olmuştur.
 6. 1867’de Alfred Nobel dinamitin patentini almıştır.
 7. 1837’de Alman jeolog ve arkeolog Karl Mauch dünyaya gelmiştir. 1867 yılında, Güney Afrika’da özellikle Hartley Hills’deki Tati altın alanları ve Zimbabwe’de antik bir şehrin kalıntıları ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Modern dönemden önce dikilen en büyük yapılar olan Büyük Zimbabel’in, harabelerinin devasa ve geniş duvarlarını araştıran ilk Avrupalıydı.
 8. 1713’te Fransız matematikçi Alexis Claude Clairaut dünyaya gelmiştir. Venüs’ün kütlesi için ilk makul değeri belirlemiştir ve Halley Kuyrukluyıldızı’nın geri dönüşünün zamanlamasını tahmin etmiştir.
 9. 1617’e Alman astronom David Fabricius hayatını kaybetmiştir. Çıplak gözle gözlemleri ve güneş lekeleri kayıtları ile bilinmektedir.