Yazılar

9 Ağustos

 • 1945’te, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikalılar tarafından Japonya’nın Nagazaki şehrine atom bombası atıldı. Atılan bomba “Şişman Adam” kod adına sahipti. Bu olaydan üç gün önce atılan savaş zamanının ilk atom bombası kullanımı Hiroşima kenti üzerinde gerçekleşmişti. Oraya ise “Küçük Çocuk” kod adlı bomba atılmıştı.
 • Yapısal kimya alanındaki ilk kimyacılardan biri olan “Değerliğin (Valans) Babası” İngiliz kimyacı Sir Edward Frankland yaşamını yitirdi.
 • Kristal yapıları belirlemek için X-ışını yöntemlerinin uygulanmasına öncülük eden ve bu yöntemleri biyolojik madde incelemesi için ilk kullananlardan biri olan Amerikalı bilimci Ralph Wyckoff doğdu.
 • Avogadro Kanunu olarak bildiğimiz, aynı sıcaklık ve basınçta tüm ideal gazların eşit hacimlerinin, aynı sayıda parçacık içerdiğini bulan İtalyan kimyacı ve fizikçi Count of Quaregna Amedeo Avagadro dünyaya geldi. Oluşturduğu kanun sonrası maddenin mol başına atom sayısını ise 6.02 x 1023 (Avogadro Sayısı) olarak belirledi. Avogadro, parçacıkların atomlar ya da atomların kombinasyonu sonucu oluştuğunu fark etmesiyle bunlara, “Molekül” ismini verdi.
 • İlk yapay kalbi oluşturup bir hayvana nakleden ve hayvanın yaşamasını sağlayan Japon cerrah Akutsu Tetsuzo yaşamını yitirdi. 1957 yılında Tetsuzo, Dr. Willem Kolff tarafından bu önemli projeye dahil edildi. Yapay kalp ameliyatı sonrası bir köpek, 90 dakika boyunca hayatta kalmayı başardı ve bu sayede insanlar için yapay kalp ameliyatı yolunda büyük bir adım atılmış oldu.
 • Amerikalı biyokimyacı ve MIT Yapay Zeka Projesi’nin kurucusu Marvin Minsky dünyaya geldi. Marvin Minsky; yapay zeka (AI), bilişsel psikoloji, matematik, bilişimsel dilbilim, robotik ve optik gibi birçok alana katkı sağladı. Ayrıca Minsky, ilk nöral ağ simülatörü (SNARC, 1951), ilk başa takılı grafik ekran, ilk eşodaklı tarama mikroskobu ve LOGO “kaplumbağa” cihazı da dahil olmak üzere birçok patente sahiptir.
 • Jet motorunun mucidi, İngiliz mühendis ve Kraliyet Hava Kuvvetleri subayı Sir Frank Whittle hayata gözlerini yumdu. İlk başta Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kabul alamayan Whittle, hedefine bağlı kalıp fiziksel kısıtlamalarını yenerek hava kuvvetleri tarafından kabul edildi. Burada belirli bir süre uçak motorları üzerine eğitim alan Whittle, hava kuvvetleri okulundan mezun olduktan sonra “Power Jets” adında bir şirket açarak jet motorları üretimine başladı. Şirketinin ürettiği jet motoru prototipleriyle büyük başarı yakalayan Whittle, strese bağlı sağlık sorunları yaşayarak kuruldan istifa etti.
 • Amerika’daki ilk yürüyen merdiven patenti bir patent avukatı olan Nathen Ames’e verildi. Patent, 9 Ağustos 1859 tarihinde Ames’in, “Dönen Merdivenler” adlı kayış ve çark sitemiyle sürekli olarak dönen basamaklara sahip olan icadı üzerine verildi.

Kaynak: Todayinsci

,

6 Ağustos

 • Penisilini keşfeden İskoç bakteriyolog Sir Alexander Fleming 1881’de doğdu. Grip virüsü üzerinde çalışırken stafilokokların bulunduğu kültür kabında yanlışlıkla küfün geliştiğini ve küfün olduğu bölgede bakterinin bulunmadığını fark etti. Sonradan yaptığı deneylerle küf kültürünün 800 kat seyreltilse bile stafilokokların çoğalmasını engellediğini gösterdi. Bu çalışmaları sayesinde, penisilin araştırmalarını sürdüren Ernst Boris Chain ve Howard Walter Florey ile birlikte 1945 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.
 • İnternetin yaratılması ve yönetilmesinde çok önemli bir rol oynayan Amerikalı bilgisayar bilimcisi Jon Postel 1943’te doğdu.
 • Osteopatik Tıbbın kurucusu Andrew Taylor Still 1828’de doğdu. Kas-iskelet sistemini sağlığın temel unsuru olarak görmüş ve bedenin kendini yenileyebilme özelliğini yeni tıp modelinin merkezine oturtmuştur.
 • Rodyum ve Paladyumu keşfeden İngiliz fizikçi ve kimyager William Hyde Wollaston 1766’da doğdu.
 • Üstel kalkülüsü keşfiyle tanınan Johann Bernoulli 1667’de doğdu.
 • İlk atom bombası Hiroshima’ya 1945 yılında atıldı.
 • Yapay kalple 620 gün ile en uzun süre yaşayan William J. Schroeder 53 yaşında hayatını kaybetti.
 • İtalyan hekim, astronom, jeolog ve şair Girolamo Fracastoro 1553’te hayatını kaybetti. ”De contagione et contagiosis morbis et curatione” adlı kitabında hastalıkların hava, kıyafet, hayvanlar ve insanlar aracılığıyla taşındığını anlatmıştır.
 • Moleküller arasındaki ilişkilere ve moleküllerin ışığı nasıl soğurduğuna veya yansıttığına dair ilk teoriyi kuran Joseph-Achille Le Bel 1930’da hayatını kaybetti.
 • 6 binden fazla fosili keşfeden ve 35 alttakımı sınıflandıran, aynı zamanda omurga paleontolojisine yaptığı katkılarla bilinen Arjantinli antropolog Florentino Ameghino 1911’de hayatını kaybetti.
 • Kolesterol ve yağ asidi metabolizmasının düzenlenmesi ve mekanizması üzerine yaptıkları keşiflerden dolayı Konrad Bloch ile birlikte 1964 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü alan Alman biyokimyager Feodor Felix Konrad Lynen 1979’da hayatını kaybetti.

Kaynak: WikipediaTodayinsci, Medimagazin, Usmer