Yazılar

,

6 Ağustos

 • Penisilini keşfeden İskoç bakteriyolog Sir Alexander Fleming 1881’de doğdu. Grip virüsü üzerinde çalışırken stafilokokların bulunduğu kültür kabında yanlışlıkla küfün geliştiğini ve küfün olduğu bölgede bakterinin bulunmadığını fark etti. Sonradan yaptığı deneylerle küf kültürünün 800 kat seyreltilse bile stafilokokların çoğalmasını engellediğini gösterdi. Bu çalışmaları sayesinde, penisilin araştırmalarını sürdüren Ernst Boris Chain ve Howard Walter Florey ile birlikte 1945 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü aldı.
 • İnternetin yaratılması ve yönetilmesinde çok önemli bir rol oynayan Amerikalı bilgisayar bilimcisi Jon Postel 1943’te doğdu.
 • Osteopatik Tıbbın kurucusu Andrew Taylor Still 1828’de doğdu. Kas-iskelet sistemini sağlığın temel unsuru olarak görmüş ve bedenin kendini yenileyebilme özelliğini yeni tıp modelinin merkezine oturtmuştur.
 • Rodyum ve Paladyumu keşfeden İngiliz fizikçi ve kimyager William Hyde Wollaston 1766’da doğdu.
 • Üstel kalkülüsü keşfiyle tanınan Johann Bernoulli 1667’de doğdu.
 • İlk atom bombası Hiroshima’ya 1945 yılında atıldı.
 • Yapay kalple 620 gün ile en uzun süre yaşayan William J. Schroeder 53 yaşında hayatını kaybetti.
 • İtalyan hekim, astronom, jeolog ve şair Girolamo Fracastoro 1553’te hayatını kaybetti. ”De contagione et contagiosis morbis et curatione” adlı kitabında hastalıkların hava, kıyafet, hayvanlar ve insanlar aracılığıyla taşındığını anlatmıştır.
 • Moleküller arasındaki ilişkilere ve moleküllerin ışığı nasıl soğurduğuna veya yansıttığına dair ilk teoriyi kuran Joseph-Achille Le Bel 1930’da hayatını kaybetti.
 • 6 binden fazla fosili keşfeden ve 35 alttakımı sınıflandıran, aynı zamanda omurga paleontolojisine yaptığı katkılarla bilinen Arjantinli antropolog Florentino Ameghino 1911’de hayatını kaybetti.
 • Kolesterol ve yağ asidi metabolizmasının düzenlenmesi ve mekanizması üzerine yaptıkları keşiflerden dolayı Konrad Bloch ile birlikte 1964 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü alan Alman biyokimyager Feodor Felix Konrad Lynen 1979’da hayatını kaybetti.

Kaynak: WikipediaTodayinsci, Medimagazin, Usmer

12 Mayıs

1) 1910’da Britanyalı biyokimyager Dorothy Crowfoot Hodgkin dünyaya geldi. Biyomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X-Işını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yaptı. En önemli başarıları kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülinin moleküler yapılarının keşfidir. B12 vitamini üzerine çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür.

2) 1906’da Amerikalı jeolog ve jeofizikçi William Maurice Ewing dünyaya geldi. deprem sismolojisi, patlama sismolojisi, deniz akustiği, sedimantoloji ve tektonik alanlarına katkılarda bulundu.

3) 1895’ te Amerikalı kimyager William Francis Giauque dünyaya geldi. Mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda maddenin özelliklerinde yaptığı çalışmalar için 1949 yılında Nobel ödülünü aldı.

4) 1803’te Alman kimyager Justus von Liebig dünyaya geldi. Tarımsal kimya ve biyokimya üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan ve organik kimya üzerine yaptığı fikirlerle bilinen Alman kimyagerdir.

5) 1994’te Amerikalı kimyager Roy J. Plunkett hayatını kaybetti. Kendisi Teflon’un mucididir.

6) 1887’de Fransız kimyager Jean-Baptiste Boussingault hayatını kaybetti. Boussingault, iyot bakımından zengin tuzların, önleyici rolünü anlamadığı halde guatr tedavisinde kullanılabileceğini keşfetti.

7) 1884’te Fransız kimyager Charles-Adolphe Wurtz hayatını kaybetti. Amin adı verilen amonyakla ilgili bir grup bileşik üzerinde çalıştı ve bunların nitrojen çekirdeği olan bir türe ait olduklarını gösterdi.

8) 1871’de Fransız kimyager Anselme Payen hayatını kaybetti. Bitki hücrelerinin temel bir bileşeni olan Selülozu keşfetti. Ayrıca, Diastase adını koyduğu keşfedilen ilk enzimi keşfetti.

9) 1684’te Fransız fizikçi Edme Mariotte hayatını kaybetti. Robert Boyle’dan bağımsız, bir gazın hacminin baskısıyla tersine değiştiğini ifade eden kanunu keşfetti.

Kaynak: