Yazılar

, ,

İki Günde AKEK’le Evrime Doymak

Merhaba sevgili FST  blog okurları, Ben Algı. Bu yazıda size okulumda düzenlenen bir konferans hakkında bilgi vermek istedim.

Bu sene ODTÜ’de 12.si düzenlenen Aykut Kence Evrim Konferansı neredeyse gelip çattı. Hazır bu sene görevli kadrosunda yer almayı başarmışken burada neler olduğunu sizinle de paylaşmak istedim.
Öncelikle nedir bu AKEK?
AKEK, aslında halka evrimi tanıtmak ve bu konuyla ilgili yanlış bilinenleri düzeltmek amacıyla ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile Evrim Ağacı üyeleri tarafından hazırlanan ve yine her sene ODTÜ’de düzenlenen bir konferanstır. Başlangıçtaki ismi Ulusal Evrim Konferansı iken; evrimsel biyoloji ve popülasyon genetiği alanında çalışmaları bulunan çok değerli ODTÜ Biyoloji Bölümü emekli öğretim görevlisi Prof. Dr. Aykut Kence’nin vefatından sonra, onun anısına ismi değiştirilip şimdiki halini almıştır.
Az önce özetle açıkladığım gibi AKEK’in amacı insanlara evrimi, evrim teorisi kavramlarını ve aralarındaki ilişkiyi anlatmak, büyük bir kısmını öğrencilerin oluşturduğu bu kitlede doğru bilinen yanlışları düzeltmek ve en güncel bilimsel verileri sunmaktır. Günümüzde evrim konusu farklı yönlere saptırılmaya çalışılsa da AKEK hiçbir siyasal ideolojiyi ve şahsi inancı hedef göstermeden ilerlemeyi amaçlar.
Bu seneki çalışkan ve birbirinden hevesli görevli kadrosuyla harıl harıl hazırlanan etkinlikte aralarında Douglas Futuyma, Tom Gilbert, Çağlar Akçay, Ezgi Altınışık gibi isimlerin bulunduğu 20’den fazla konuşmacıyı aramızda göreceğiz.
10-11 Şubatta 12.si düzenlenecek olan konferansta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu’nda dünyanın en prestijli üniversiteleri ve araştırma enstitülerinden gelen konuşmacılarımız evrimsel biyoloji alanındaki güncel gelişmelerden ve bulundukları kurumlarda yürütülen projelerle ilgili yapılan çalışmalardan oluşan özel sunumlarla, Kemal Kurdaş Salonu’nda ise evrimsel biyoloji ve evrimsel biyolojinin ilişkili olduğu diğer bölümlerle ilgili multidisipliner evrim konulu sunumlarıyla değerli konuşmacılarımız sizlerle olacak. Bu güzel konferansa katılmak için hala çok geç değil. Hele ki bu zamanlarda elimizde böyle pırıl pırıl bir etkinlik varken neden değerlendirmeyelim ki? Kaçırmayın derim.
Ben görevli olarak yaşadığım deneyimleri yine sizlerle dolu dolu paylaşmaya çalışacağım. Sizleri de beklerim.

Detaylı bilgi için etkinlik sayfasına buradan, kayıt formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, hiç bir gönderi kriterinizle eşleşmedi