Yazılar

, ,

Science Cup Newton 2018 Nasıl geçti?

Herkese merhaba! Ben Future Science Team’in taze üyelerinden Ceren. Henüz grubu kurulmamış Muğla ilindenim. Sizlere Haziran ayında bulunduğum Science Cup etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Nedir bu Science Cup? 8 yıldan beri süren bu yarışma Çek Cumhuriyeti tarafından düzenleniyor. Uluslararası nitelikte bir yarışma ve Türkiye de yarışmacılardan biri. Yarışmada ana sınıfından liseye kadar 4 tane kategori var. Her ülkenin her kategorisinin birincileri Çek Cumhuriyet’inde buluşuyor ve yarışıyor.

Sizden istenen ise gayet basit bir şey. Ocak ayından itibaren Nisan ayına kadar size her ay dört farklı görev yönergesi veriliyor. Takımınız hazırsa, yönergelere uyarak ayın son gününe kadar Pdf olarak görev raporunuzu gönderiyorsunuz. Raporunuz ise 3 sayfa olmalı ve deney yaparkenki fotoğraflarınızı, deney modelinizi koymanızı istiyorlar. Bir başka amaç ise takım birliğini görmek.

Bu yönergeler ise 3 bölümden oluşuyor: Yaratıcılık, araştırma ve deney. Her senenin konusu farklı oluyor ve konuya göre size görevler veriyorlar. Mesela bu senenin konusu Newton olduğu için araştırma kısmında Newton’un hareket yasalarının birincisini koyuyorlar, deney kısmına ise birinci yasayla ilgili bir deney yapın diyorlar. Genel olarak yönergelerin içerikleri bu şekilde.

Bizse okul olarak katıldık ve takımımız 4 kişiydi. İlk ayımız pek iyi gitmemişti. Araştırma kısımlarını ben üstlenmiştim çünkü fiziği seviyordum. Öyle böyle raporu son gün hallettik. Ekip temsilcimize yani hocamıza sisteme göndermesi için attık. Fakat meğersem rapor Türkçe olmalıymış. Bizse İngilizce yazmıştık. İngilizce olacağı fikrine nerden vardığımızı düşünmeden 1 saat içinde tüm raporu Türkçe’ye çevirdik ve zamanımızın bitmesine 10 dakika kala sisteme yükledik

İkinci ay ise daha programlı gittik ve en iyi ayımız bu oldu. Üçüncü ve dördüncü ayın görevleri bizleri biraz zorlamıştı açıkçası. Fakat aynen şu düşünceyle raporumuzu bir şekilde hazırladık: “Sanki birinci olup Çek’e gideceğiz. Yapalım gitsin.”

Umutsuz umutsuz “Deneyim oldu ya seneye daha iyi yaparız” derken, öğrendik ki bizim kategorimizde, yani lise kategorisinde sadece 1. olan takım gitmiyormuş. Biz 2. olduğumuz için biz de gidiyoruz.

İkinci olduğumuzu bile idrak edememiştik. “Nasıl olur? Çek mi? Gidiyor muyuz?” diye düşünürken fark ettik ki gitmeye 20 gün var ve bizim hiçbir şeyimiz hazır değil.

Gerçekten zorlu bir evrak süreci ardından, ki bir ara gidemeyeceğimizi düşünüyorduk, son 2 gün kala görev pasaportlarımız gelmişti.

“Ee gidiyoruz, orada ne olacak peki?”  Orada sizden istenilen, 4 ay boyunca yaptığınız tüm çalışmaları size verilen bir masada sergilemeniz ve bir de sahne deneyi seçip onu sunmanız. Bizim sahne deneyimiz gerçekten bir faciaydı. Neden derseniz, hiç hazırlanamamıştık ve olayı biraz yanlış anlamıştık. Oraları geçeceğim.

Masa kısmında ise çok sönük kalmıştık. Hala vicdan azabı çektiğim bir durumdur ki ayrıca, tasarladığımız bayrağı da havalimanında unutmuştuk. Daha doğrusu unutmuştum, çünkü benim elimdeydi. Masa için en çok ona güveniyorduk çünkü masanızın nasıl göründüğüne bakıyorlar. Onu ise kağıt bulamadığımız için hediye paketine bitik kalemlerle çizerek halettik ama o kadar kötü oldu ki asmadık.

Yarışma başlarken, konuşmacı sahnede duruyor ve Çekçe yarışmayı anlatıyor. Çek Cumhuriyeti’nin Nymburk şehrindeyiz.

İstediğimiz birçok maddeyi uçaktan geçemeyeceği için getirememiştik. Bu yüzden sönüktük ama yine de şu şekilde beğendiler; basit ama açıklayıcı. Genelde puanımızı buradan aldık.

İki gün süren bu yarışma hakkında en sevdiğimiz şey Vit ve Natalie idi. Onlar bize yardım eden iki kişiydi. Yardım eden derken, dışarıdan gelen tek ülke bu sene Türkiye’ydi. O açıdan organizasyon biraz kötüydü diyebilirim. En azından diğer yıllara göre bu yılın ki kötüydü.

Onlar bize söylenileni çeviriyordu. Gerçekten ikisi de çok tatlıydı ve ne istesek ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlardı. Natalie bir matematik öğretmeni, Vit ise üniversitede fizik okuyan bir öğrenciydi. Vit ile gerçekten çok güzel sohbetler ettik.

Hepimiz gülümsüyoruz ve yarışmanın yapıldığı Spor Merkezi önünde duruyoruz.

Soldan sağa hocamız, Natalie, Vit ve takımımız

Bir de bahsetmek istediğim diğer şey ise ortaokul kategorisinde Türkiye’den giden Ülkem Koleji gerçekten çok başarılıydı ve 12 takım arasından 2. oldu. Gerçekten çok gurur vericiydi. Bizse 6 takım arasından 5. olduk fakat bu bile bize yeter. Finalistlerin arasında ikinci olarak yarışmıştık ve cidden hazırlıksızdık. Yine de orada bulunmak hepimiz için çok güzel bir deneyimdi.

Bu süreç sonunda öğrendim ki; kesinlikle “Zaten yapamayacağım, uğraşmaya gerek yok” düşüncesi yanlışmış. Çünkü emek verdiğiniz zaman bir şekilde size geri dönüyor. Hayatımın bilimle dolu olduğu 2 gün ile birlikte bu işi gerçekten çok sevdiğimi bir kez daha anladım. Ve birde tabi ki hiçbir zaman işimi hafife almamayı.

Çok teşekkür ederim!

 

 

Etkinlikler

Sonuç Bulunamadı

Üzgünüz, hiç bir gönderi kriterinizle eşleşmedi