Future Science Team Tüzüğü

Future Science Team Yönetim ekibi tüzük üzerinde her türlü değişiklik yapma hakkını saklı tutar. İlgili değişiklik Future Science Team üyelerine duyurulmak zorundadır.

Genel Koordinasyon Ekibi:

 • Aylin Açıkgöz
 • Atakan Nalbant
 • Barış Can Çakır
 • Berfin Dağ
 • Merve Nur Özkan
 • Mustafa Berk Turgut

Future Science Team üyesi olan kişilerin tamamı Future Science Team tüzüğünü kabul etmiş sayılır.

Topluluk Adı: Topluluğun adı Future Science Team’dir.

Ekibin amacı: Future Science Team’in kuruluş amacı bilimi samimiyetle yaymak ve üyelerinin kendilerini, ardından çevrelerini geliştirmelerini; bilimsel çalışmalarda bulunmalarını ve Türkiye’de bilimi yaymalarını sağlamaktır.

Future Science Team’in faaliyetleri:

 • Bilimsel etkinlikler düzenlemek,
 • Türkiye’de düzenlenen bilimsel etkinliklerde görev almak ve diğer kişilerin etkinliğe katılmalarını sağlamak,
 • Future Science Team üyelerini geliştirecek çalışmalar düzenlemek,
 • Görevli takımların bilimi yayma amacıyla içerik üretmesi için özgür bir ortam sağlamak,
 • Takım içerisinde farklı alanlarda çalışma grupları (Makale okuma, çeviri, robotik, yazılım, satranç vs.) oluşturarak birlikte çalışma ortamı sağlamak,
 • Gençlerin bilime dair bir bakış açısı kazanmasını sağlamak, bilim iletişimi ortamı yaratmak.

Üyelik Türleri:

Future Science Team üyesi: Future Science Team platformuna dahil olur ve bilimsel sohbet ortamlarında bulunur, etkinliklere katılır, ekipteki diğer kişiler ile bir araya gelerek birlikte projeler geliştirir ve Future Science Team mentörlerinden destek alabilir.
Takım Arkadaşları: Future Science Team’in hayaline ortak olan ve belirlenmiş koordinasyon birimlerinde başvuru formunun değerlendirilmesi sonucunda sorumluluk alan, Future Science Team’in işleyişinde yer alan üyelerdir.
Future Science Team takipçileri ve destekçileri: Future Science Team’in amaçlarını benimsemiş ancak mezun olan kişiler Facebook grubunda Future Science Team’i yakından takip edebilir, etkinlikleri takip edip katılabilir ve ilgi alanı dahilinde üyelere rehberlik ederek destek olabilir.
Mentorler: Alanında başarılı bilim insanları, mühendisler, liderler ve akademisyenler Future Science Team’in yönetimine, proje süreçlerine danışmanlık yapar, deneyimlerini paylaşır, geleceğin bilim insanlarına bilim kariyeri yolunda eşlik eder.

Üyelik şartları ve kuraları:

 1. Future Science Team başvurusu onaylanmış kişiler kendisine gelen mailin ardından ekibin kullandığı platforma dahil olur ve paylaşımda bulunur.
 2. Platforma dahil olan kişi platformda aktif olmaz ve toplantılara mazeret dışı katılım sağlamaz ise il temsilcisi ile genel koordinasyon ekibinin kararıyla Future Science Team üyeliğinden çıkartılır.
 3. Üye olan kişiler Future Science Team hakkında her türlü geri bildirim ve sorularını il temsilcisine veya genel koordinasyon ekibine bildirebilir. Bunun için il temsilcisine Slack, genel koordinasyon ekibine ise mail aracılığıyla ulaşabilir. Paylaşımların Genel Koordinasyon ekibince pratik şekilde değerlendirilebilmesi adına kişilere kişisel numarasından, özel olarak ulaşılması tercih edilmemelidir. 
 4. Platform içerisinde her türlü dil, din, ırk, politik tartışma, rahatsız edici paylaşım, konu dışı paylaşımda bulunan kişiler öncelikle uyarılır. Davranışın tekrar etmesi durumunda Genel Koordinasyon ekibinin kararı ile üyelikten çıkartılır.
 5. Tüm üyelerin birbirini grup dışında rahatsız etmesi kesinlikle yasaktır. Kanıtlanması halinde davranışı gerçekleştiren kişinin uyarı yapılmaksızın FST ile ilişiği kesilecektir. Devam etmesi durumunda yasal işlem başlatılacaktır.