Her görev biriminde olduğu gibi bu birimde de takım arkadaşlarımızda aradığımız öncelikli özellik bilime ilgili ve bir bilim alanında kendini geliştirmeye hevesli kişiler olacaktır. Seçilen birimler bilimi yayma yollarından hangisini tercih ettiğinize göre olmalıdır. Bu işin uzmanlarını değil, bilim-sever ve bu birime ilgili arkadaşlar arıyoruz.

Yazı, Yayın İşleri Birimi neler yapar? Nelere dikkat etmelidir?

Yazı, yayın işleri biriminde yer alacak arkadaşlar, aşağıda yer alan kategorilerde görev alabilecektir. İlerleyen zamanlarda gelen öneri ve geri dönüşler çerçevesinde yeni kategoriler eklenebilir.

 • İçerik Editörü
 • Bilimsever Takvimi
 • Bilim Tarihinde Bugün
 1. Bu birimde yer alacak arkadaşlar, düzenli olarak bir kategoride içerik girmesi beklenmektedir. Kimi zaman diğer kategorilere de destek olabilir.
 2. İçerik editörlerinin 3 ayda en az 3 içerik hazırlamış olmaları gerekmektedir.
 3. Bilimsever Takvimi’nde yer alacak arkadaşların, etkinlik taraması yapmaları ve bu etkinliklerin takvime açıklamaları ile eklemeleri gerekmektedir. Kimi zaman yararlı etkinliklere denk gelen diğer FST’liler onlarla etkinlik paylaşımı yapabilir.
 4. Bilim Tarihinde Bugün’de yer alacak arkadaşların günlük içerik paylaşımında bulunacaktır. İçerikler, paylaşılacak günden minimum bir hafta önce hazırlanmalı. Maddeler kısaca açıklanmalı, detaylı açıklama gerektirecek açıklamaların (biyografi gibi) önceden içerik ekibine bu konuda ricada bulunmalı, dilerlerse kendileri de içerik hazırlayabilir.
 5. İçerikler ilk önce taslak olarak kaydedilmelidir. İçerikler editörler tarafından kontrol edilip paylaşılacaktır.
  İmla kurallarına, vurguya, anlam bilgisine dikkat etmeleri gerekmektedir.
 6. Bu birimde yer almak için tecrübeniz olması yararlı olacaktır. Ama başvurular incelenirken, deneyimsiz olmaları önemli bir etken olmayacaktır. Önemli olan etken başvuran kişinin bu birimde kendisini geliştirmesi gerekmektedir.
 7. Yazı hazırlarken “FST Blog İçerik Hazırlama Rehberi”ne uyulması önemli bir kuraldır.
 8. Görsellere betimleme eklemek zorunludur.