1. Future Science Team Bilim-Kurgu Öykü Yarışması Sonuçları

1. Future Science Team Bilim-Kurgu Öykü Yarışmasının sonuna geldik!

Bizim için bir ilk olan ve çok büyük zevkle sürdürdüğümüz yarışmamıza gösterilen ilgi karşısında ne kadar mutlu olduğumuzu anlatmamız zor. Birbirinden başarılı, yaratıcı ve etkileyici öyküleri okuma şansı bulduğumuz için şanslı hissediyoruz. Katılan tüm yarışmacılara çok teşekkür ederiz.
Yarışmamıza katılan tüm öyküler, ilk önce 10 farklı ön eleme jürisi tarafından değerlendirilerek 8 farklı kritere göre puanlandı. Bu puanlamanın ardından en yüksek puanı alan ilk 10 öykünün finale kalmasını bekliyorduk ki, en yüksek puanı alan öykülerin puanları birbirine çok yakın olduğu için finale çıkan öykü sayısı 16’ya çıktı.
Bu 16 öykü, final jürisi tarafından değerlendirildi. Final jürisi, şu şekilde bir puanlama sistemi uyguladı: Jüri üyeleri finale kalan 16 öykü içinde en beğendiği 6 öyküye sırasıyla 6, 5, 4, 3, 2 ve 1 puan verdi. Yani her bir üye kendi birincisine 6, ikincisine 5 diye ilerleyerek kendi altıncısına 1 puan verdi. Bir jürinin ilk 6 listesine giremeyen öyküler ise o jüriden 0(sıfır) puan aldı. Daha sonra bu puanlar birleştirilip, öyküler en yüksek puandan en düşük puana sıralandı. Sıralamada en az 1 puan almış olan öyküler listeye girmeyi başardı. Bu liste doğrultusunda ilk 10 derece şu şekilde belirlenmiş oldu:

1- Tolga Aydın – Kalbe Aparküt 

2- Nevzat Alper Nargileci – Göç

3- Ezo Evrim Harsa – Sincap Zulası 

4- Timuçin Berk Atalay – Ak Mabet

 
5- Büşra Hilal Ökmen – İntikam

 
6- Tuğba Yılmaz – Deney 1: Cehennem

7- Nur Rüya Özcan – Gerçeğin Peşinde

 
8- Emirhan Karahasan – Suyla 

9- Dilan Kuşoğlu – Bilinç Kapsülü

10- Emre Özdem – İmmortal 

Bizi en çok mutlu eden noktalardan biri, yaş skalasının bu denli geniş olmasıydı. Hem tüm yarışmacılar içinde, hem ilk 10 içerisinde 16’dan 36’ya kadar yarışmacının yer alması mutluluk verici. Normalde ilk 3 dereceyi ödüllendirmeyi planlarken, ilk 10 listesine girmeyi başaran 18 yaş altı 3 yarışmacıyı da tebrik etmek istedik ve bir de mansiyon ödülleri verme kararı aldık.

Son durumda yarışmamızın dereceleri şu şekildedir;

Birincilik Ödülü: Tolga Aydın – Kalbe Aparküt 

İkincilik Ödülü: Nevzat Alper Nargileci – Göç

Üçüncülük Ödülü: Ezo Evrim Harsa – Sincap Zulası 

Mansiyon Ödülleri:

1- Büşra Hilal Ökmen(16) – İntikam

2- Emirhan Karahasan(17) – Suyla 

3- Dilan Kuşoğlu(16) – Bilinç Kapsülü

Ayrıca ilk 10’a giren tüm yarışmacılarımız da sürpriz bir hediye kazandı. Ödüller ve ödül törenleri için çok yakında mail yolu ile yarışmacılara bilgilendirme yapılacaktır.

Tüm katılımcılarımızı tebrik ederiz. Bir sonraki yarışmamızda tekrar buluşmak dileğiyle.

İlk 10 öyküyü okumak için tıklayın: FST Öykü Yarışması- 2018 Ödüllü Öyküler

Sevgiler.

3 cevaplar
  1. Rüya Özcan
    Rüya Özcan says:

    Yarışmaya katılan öyküleri bizim de okuma şansımız olacak mı acaba? Bir bilim kurgu delisi olarak çok merak ediyorum hepsini.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir