1 Mayıs

Malcolm Scott Carpenter Nasa Mercury Control Center logosunun önünde, astronot kıyafeti içinde gülerek poz veriyor.

1) Amerikalı astronot Malcolm Scott Carpenter 1925’te bugün doğdu. Amerika’nın ikinci “Dünya Yörüngesi” misyonunda görev aldı. Uzayda katı yiyeceklerin yenilip yenilmeyeceğini test etmek gibi temel deneyler yaptı.

2) 1825’te İsviçreli matematikçi ve fizikçi Johann Jakob Balmer dünyaya geldi. Atom kuramının gelişmesinde temel oluşturmuş Balmer Formülü‘nü ortaya çıkarmıştır. Hidrojen atomunun spektral hatlarını inceleyerek dalga boyunun hesaplanmasına yarayan formül koca bir hayatını matematik öğretmeni olarak geçirip 60 yaşında ortaya çıkardığı bir formül olarak, Balmer’e ününü kazandırmıştır.

3) Amerikalı fizikçi, matematikçi ve mühendis Jesse Ernest Wilkins Jr. 2011’de hayata veda etti. Güneş ve diğer nükleer kaynakların elektron çürümesi sırasında yayılan gama radyasyonuna karşı radyasyon kalkanı geliştirdi. Emilen gamma radyasyonu miktarını hesaplamak için matematiksel modeller ortaya çıkardı. Elektrik enerjisi için nükleer reaktör tasarlayan ve üreten bir şirketin uzun yıllar ortak sahipliğini yaptı.

4) 1959’da, Greenbelt Maryland’de Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne roket bilimi öncüsü Robert Goddard’ın soyadı verildi ve inşasına başlandı.

5) İngiliz kimyacı Alexander William Williamson 1824’te dünyaya geldi. Williamson Sentezi olarak da bilinen baz katalizi ile eter elde etme yönteminin isim babasıdır. Ara bileşikli bir tepkimede katalizör etkisini açıklayan ilk bilim insanıdır.

6) 10 Ağustos 1897’de şirket araştırmacısı Felix Hoffman tarafından keşfedilen Aspirin 1899’da bugün Bayern tarafından Almanya’da toz halinde satışa sunulmaya başlandı.

7) Hayvanların sosyolojisi ve ekonomisini tanımlayan ve bu sayede modern hayvan ekolojisinin (çevre bilimi) temel ilkelerini oluşturmuş İngiliz biyolog Charles Elton 1991’de hayatını kaybetti. Besin zinciri, sayılar piramidi, topluluk gibi birçok kavramı ekolojiye kazandırdı.

8) ABD’nin inşa ettiği ilk hidroelektrik santrali Minidoka Barajı’nın üzerine 1909’da bugün kurulmuştur. Santral her biri 1400 kilowatt elektrik üretebilen beş ünite ile kurulmuştur.

Kaynak: https://todayinsci.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir