12 Mayıs

Beyaz arkaplan üzerine gri altıgen ve yuvarlaklardan oluşmuş temsili bir kimyasal formülün görseli.

1) 1910’da Britanyalı biyokimyager Dorothy Crowfoot Hodgkin dünyaya geldi. Biyomoleküllerin üç boyutlu yapılarını belirlemek için kullanılan X-Işını kristallografisi tekniğinin öncülüğünü yaptı. En önemli başarıları kolesterol, penisilin, B12 vitamini ve insülinin moleküler yapılarının keşfidir. B12 vitamini üzerine çalışması ile 1964 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştür.

2) 1906’da Amerikalı jeolog ve jeofizikçi William Maurice Ewing dünyaya geldi. deprem sismolojisi, patlama sismolojisi, deniz akustiği, sedimantoloji ve tektonik alanlarına katkılarda bulundu.

3) 1895’ te Amerikalı kimyager William Francis Giauque dünyaya geldi. Mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda maddenin özelliklerinde yaptığı çalışmalar için 1949 yılında Nobel ödülünü aldı.

4) 1803’te Alman kimyager Justus von Liebig dünyaya geldi. Tarımsal kimya ve biyokimya üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan ve organik kimya üzerine yaptığı fikirlerle bilinen Alman kimyagerdir.

5) 1994’te Amerikalı kimyager Roy J. Plunkett hayatını kaybetti. Kendisi Teflon’un mucididir.

6) 1887’de Fransız kimyager Jean-Baptiste Boussingault hayatını kaybetti. Boussingault, iyot bakımından zengin tuzların, önleyici rolünü anlamadığı halde guatr tedavisinde kullanılabileceğini keşfetti.

7) 1884’te Fransız kimyager Charles-Adolphe Wurtz hayatını kaybetti. Amin adı verilen amonyakla ilgili bir grup bileşik üzerinde çalıştı ve bunların nitrojen çekirdeği olan bir türe ait olduklarını gösterdi.

8) 1871’de Fransız kimyager Anselme Payen hayatını kaybetti. Bitki hücrelerinin temel bir bileşeni olan Selülozu keşfetti. Ayrıca, Diastase adını koyduğu keşfedilen ilk enzimi keşfetti.

9) 1684’te Fransız fizikçi Edme Mariotte hayatını kaybetti. Robert Boyle’dan bağımsız, bir gazın hacminin baskısıyla tersine değiştiğini ifade eden kanunu keşfetti.

Kaynak:

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir