3 Mayıs

1) 1986’da Çernobil nükleer kazası sonrası oluşan radyoaktif bulutların Türkiye’ye de ulaştığı ve bazı bölgelerde radyasyonun yedi kat arttığı açıklanmıştır.

2) 1968’de, ABD Texas Kalp Enstitüsü’nden Dr. Denton Cooley , romatizmal kalp hastalığına sahip Everett Thomas adlı hasta üzerinde ilk başarılı kalp naklini gerçekleştirmiştir. Hasta, 15 yaşındaki bir kızdan alınan kalple 204 gün yaşamıştır. 1969 yılına gelindiğinde ise Cooley, insana yapay bir kalp nakleden eden ilk kalp cerrahı olmuştur.

3) 1933’te Amerikan nükleer fizikçi Steven Weinberg doğdu. Weinberg, 1979 Nobel Fizik Ödülü’nü Sheldon Lee Glashow ve Abdus Salam ile birlikte kazanmıştır.

4) 1902’de Fransız fizikçi Alfred Kastler doğdu. Kastler atomlardaki Hertz rezonanslarını gözlemleme yöntemlerini keşfedip geliştirmiş ve 1966 yılında Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.

5) 1892’de İngiliz fizikçi Sör George Paget Thomson doğdu. Thomson 1937 yılında Aberdeen’de Elektron Dalgalarının özelliklerini keşfinden ötürü Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı keşfi bağımsızca ortaya çıkardıkları için Clinton Joseph Davisson’la bu ödülü paylaşmışlardır.

6) 1877’de Alman psikanalist Karl Abraham doğdu. Abraham, Manik depresif psikozun (Bipolar affektif bozukluk) psikanalitik tedavisinde öncü çalışmalar yapmıştır.

7) 1874’te İsveçli fiziki oşinograf (denizbilimci) ve matematiksel fizikçi Walfrid Ekman doğdu.

Çalışmaları:

  • 1902’de Ekman, ‘Ekman Spirali’ olarak bilinen ve Dünya’nın rotasyonundan etkilenen okyanus akımlarının hareketini anlatan bir açıklama yayınlamıştır.
  • Ekman akım ölçer ve Ekman su şişesi gibi deneysel teknikler ve enstrümanlar geliştirmiştir.

8) 1860’da İskoç fizyolog ve bilim felsefecisi John Scott Haldane doğdu.

Çalışmaları:

  • İnsan solunumuna ilişkin kapsamlı çalışmalar yapmıştır.
  • Karbon monoksitin mayın yangınlarına ve patlamalarına olan etkilerini incelemiştir.

9) 1860’da İtalyan matematikçi ve fizikçi Vito Volterra doğdu. Matematiksel biyoloji ve integral denklemleri konularında çalışmalarda bulunan Volterra, fonksiyonel analizi bulan isimler arasında yer almaktadır.

10) 1844’te Amerikan kimyacı Wilbur Olin Atwater doğdu. Atwater 1879’dan 1882’ye kadar, balık ve hayvansal dokuların kimyasal bileşimini ve besleyici değerlerini belirlemiştir.

11) 1817’de Amerikalı etnolog (insan topluluklarının davranışlarını ve evrimini inceler) ve filolog Horatio Hale doğdu. Etnoloji bilimine çok değerli katkılar yapmıştır. Özellikle de çocuk dilleri veya küçük çocuklar tarafından icat edilen diller üzerinde teori oluşturarak, insan dilleri ve lehçelerinin çeşitliliğinin kökenine dair teorisi en dikkat çekici çalışmasıdır. İnsan gruplarının sınıflandırılması için dili bir ölçüt olarak kullanmıştır.

12) 1695’te Fransız mühendis Henri Pitot doğdu. Pitot, akış hızını sıvı veya gaz olarak ölçmeye yarayan Pitot Tüpü’nü icat etmiştir.

13) 2007’de Amerikalı astronot Wally Schirra öldü. Schirra; Apollo 7, Mercury-Atlas 8, Gemini 6A uzay görevlerinde bulunmuştur.

14) 1937’de Amerikalı antropolog Esther Boise Van Deman öldü. Roma arkeolojisi konusunda birçok önemli çalışmaya imza atmıştır.

15) 1910’da Amerikalı patolog (hastalık bilimi) Howard T. Ricketts öldü. Ricketts, ‘Kayalık dağlar benekli humması’ (kene ısırığı ile bulaşan bir enfeksiyondur) ve tifüs salgını organizmalarının bulaşma biçimini keşfetmiştir.

16) 1888’de İngiliz mühendis Sör Charles Tilston Bright öldü. Bright, ilk atlantik telgraf kablosunun döşenmesini denetlemiştir.

17) 1880’de Amerikalı astrofizikçi Jonathan Homer Lane öldü. Lane, Güneş’i gazlı bir cisim olarak matematiksel analizini yapan ilk kişidir. Yaptığı araştırmalar; Güneş’teki gaz basıncı, sıcaklığı ve yoğunluğu arasındaki termodinamiksel ilişkileri ortaya çıkarmıştır.

18) 1657’de İsviçreli astronom ve matematikçi Johann Cysat öldü. Mükemmel bir kuyruklu yıldız gözlemcisi olan  Cysat, kuyruklu yıldızların da Güneş’in etrafında bir yörüngesi olduğunu ve bu yörüngenin parabolik olduğunu ileri sürmüştür.

Kaynakça:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir