4 Ağustos

belinograf

1) Kurşun kalem uçlarının üretimi için yeni bir metot bulan Fransız mucit Nicolas Jacques Conte dünyaya geldi. Conte bulduğu yeni yöntemde, toz haline getirdiği grafiti kil parçalarıyla karıştırarak fırınladı ve bir ahşap içerisinde muhafaza etti. Conte’nin yöntemi, savaş nedeniyle ithal edilen kurşun kalem uçlarının zarar görmesi sonucu kullanıldı ve daha sonra ilgi gördü. Kendisi, grafiti kullanan ilk kişidir ve şuan da hala kurşun kalemlerde grafit kullanılmaktadır.

2) Perikardiyumu (Dış kalp zarı) diken ilk siyahi Amerikan olan Daniel Hale Williams yaşamını yitirdi. 9 Temmuz 1893’te, 24 yaşındaki bıçaklama kurbanı bir genci ameliyat etti. Ameliyat sırasında yarayı perikardiyuma kadar dikti fakat kalp kasının küçük bir bölümünü dikmeden, kasın kendi kendini yenilemesi için bıraktı. Hasta iyileşti ve en az 20 yıl yaşadı.

3) Yüksek irtifadaki hava koşullarını uçurtma ile inceleme yönteminin öncüsü, Amerikalı meteorolojist Alexander George McAdie dünyaya geldi. Üniversiteden mezun olduktan sonra, ABD Ordu Sinyal Servisi’ne katıldı. Burada meyveleri buzlanmadan kurtarmak için bir cihaz icat etti ve patentini aldı. Duman kirliliğinin atmosfere olan etkisini inceleyen McAdie, atmosferik elektrik ve auroral fenomenler arasındaki ilişkiyle alakalı çalışmalar yaptı.

4) Modern nörofizyolojinin kurucularından olan İngiliz elektrofizyolog Baron Edgar Dougles Adrian hayata gözlerini yumdu. 1930’ların başında, elektroensefalografi kavramını geliştirdi. Ayrıca elektriksel beyin dalgaları üzerine araştırmalar yaptı. 1932’de, nöronların işlevleriyle ilgili keşifleri sayesinde Nobel Fizyoloji Ödülü’nü Sir Charles Sherrington ile paylaştı.

5) Optik, geometri ve klasik mekanik gibi alanlarda çalışmalar yapan İrlandalı matematikçi Sir William Rowan Hamilton doğdu. Hamilton 12 yaşına geldiğinde on dört yeni dil öğrendi. Bir süre sonra çok iyi derecede zihinden hesaplama yeteneğine sahip Amerikalı Zerah Colburn ile tanıştı ve ikili birlikte yarışmalara katıldı. Hamilton’ın bu yarışmalarda Colburn’a yenilmesi, onun matematiğe olan ilgisine kıvılcım oldu. 15 yaşında, LaPlace ve Newton’ın çalışmalarını incelemeye başladı. 17 yaşına geldiğinde ise yaşayan en iyi matematikçi oldu. Ayrıca ilerleyen yıllarda yaptığı çalışmalarla kuantum mekaniğinin temelini oluşturdu.

6) Yeryüzünün iç kısmının, katı bir manto içinde çok yavaş ilerleyen erimiş bir çekirdeğe sahip olduğunu düşünen ilk kişi olan İrlandalı mühendis John Perry yaşamını yitirdi. Perry kariyerine Glasgow Üniversitesi’nde Lord Kelvin’e asistanlık ederek başladı ve daha sonra makine mühendisliği profesörü oldu. O dönemde Kelvin ile Perry arasında dünyanın yaşı ile alakalı bir çekişme bulunuyordu. Kelvin dünyanın yaşını 20-400 milyon yıl olarak görürken, yaptığı hesaplamaları sadece kabuklar arası ısı iletimi ile açıklıyordu. Perry bunları yetersiz görerek kendi yöntemini geliştirdi ve dünyanın yaşını, günümüzdekine yakın bir şekilde (4.5 milyar), 2-3 milyar olarak hesapladı.

7) 1921 yılında, Eduard Belin’in icat ettiği Belinograf cihazı kullanılarak Atlantik Okyanusu boyunca radyo ile bir faks iletildi. New York Times’ın yönetici editörü tarafından yazılan bir mesaj, ABD’deki ekipman tarafından tarandı ve yedi dakikada Belin’in Fransa’daki laboratuvarına gönderildi.

Kaynak: Todayinsci

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir