5 Mayıs

1) 2000  yılında, beş parlak gezegen olan: Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn bir araya gelerek gökyüzünde adeta bir çizgi halinde sıralandılar. Ne yazık ki, Dünya’dan hiçbir şey görülemiyordu. Çünkü gezegenlerin oluşturduğu çizgi Güneş’in arkasındaydı.

 

2) Amerikalı doktor Thomas E. Starlz (modern tıpta organ naklinin babası olarak bilinmektedir) 1958-1961 yılları arasında köpekler üzerindeki karaciğer nakli denemeleri sonrası, 5 Mayıs 1963’te dünyanın insan üzerinde yapılmış ilk karaciğer naklini gerçekleştirdi. 48 yaşında erkek bir hastası üzerinde yapılan nakil sonrası hasta kişi yalnızca 22 gün hayatta kalabildi.

 

3) 1961’de, Amerika’nın uzaya çıkan ilk astronotu olan Alan Bartlett Shepard, Freedom 7 kapsülüyle birlikte uzaya gönderilerek 15 dakikalık bir alt-yörüngesel uçuş yaptı. Uçuşun normalde Mart 1961’de gerçekleştirilmesi düşünülüyordu, fakat yaşanan aksaklıklar sonrası görev Mayıs ayına ertelendi.

Shepard, Freedom 7 kapsülündeyken

4) 1881’de Louis Pasteur; yirmi dört koyun, bir keçi ve altı sığıra, zayıflatılmış şarbon kuşağı (ot yiyen hayvanlarda görülen bir hastalık) aşılayarak bir deney gerçekleştirdi. Deneyin başarılı geçmesiyle birlikte, sığır ve koyunları etkileyen bu ölümcül hastalık önlenerek bu alanda adeta bir dönüm noktası oluşturulmuş oldu.

 

5) 1921’de Amerikalı fizikçi Arthur L. Schawlow dünyaya geldi. Lazer fiziği ve lazer spektroskopisindeki çalışmalarından dolayı 1981 Nobel Fizik Ödülü’nü almıştır. Ayrıca kendisi ödülü Nicolaas Bloembergen ve Kai Siegbahn ile paylaşmıştır.

 

6) 1892’de İngiliz arkeoloji uzmanı Dorothy Annie Elizabeth Garrod  doğdu. Uzun yıllar Paleolitik’te (Yontma Taş Devri) önde gelen araştırmalar yapan Garrod, Cambridge Üniversitesi’nde (1939-52) profesörlük alan ilk kadındır.

 

7) 1882’de beyindeki mikroglia hücrelerinin kaşifi, ispanyol nörobilimci Pío del Rio Hortega doğdu.

 

8) 1861’de Amerikalı bir elektrik mühendis olan Peter Cooper Hewitt dünyaya geldi. Hewitt 1901 yılında, flüoresan lambaların önemli bir öncüsü olan civa-buhar lambasını icat etmiştir.

 

9) 2007’de Amerikalı fizikçi Theodore Harold Maiman hayata gözlerini yumdu. Maiman, ilk çalışan lazeri üretmiştir. Ürettiği lazer, diğer türlerdeki lazerlerin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır.

 

10) Sıvı helyumun mutlak sıfır sıcaklığına yakınken süper akışkanlık gösterdiğini keşfeden Kanadalı fizikçi John Frank “Jack” Allen 1908’de dünyaya geldi. Jack aynı zamanda, Cambridge’deki Royal Society Mond Laboratuarı’nda çalışan Don Misener ile birlikte, 2.17 kelvin sıcaklığının altında sıvı helyumun pratik olarak sıfır viskoziteli çok küçük kılcallardan geçebileceğini keşfetmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir