6 Mayıs

1) 1953 yılında, Dr. John Heysham Gibbon tarafından tasarlanan bir kalp-akciğer makinesi ilk açık kalp ameliyatını hasta Cecelia Bavolek üzerinde, yapay bir cihazın kalbin işlevlerini geçici olarak taklit edebileceğini kanıtlamak için, başarıyla kullanılmıştır.

2) 1851’de John Gorrie’ye “Suni Buz Üretimi İçin İyileştirilmiş Bir Süreç” (No. 8080) konulu icadı için bir ABD patenti çıkarıldı. Bu, mekanik bir buzdolabı için verilen ilk ABD patenti oldu.

3) 2003 Nobel Ödülü’nü, fizyoloji ya da tıp için manyetik rezonans görüntülemeyle ilgili keşiflerinden dolayı, Sir Peter Mansfield ile paylaşan Amerikalı kimyacı Paul Christian Lauterbur 1929’da dünyaya geldi.

5) Albert Einstein’ın genel görelilik kuramına dayanan evrenin teorik modellerini geliştiren Hollandalı  Willem de Sitter  1872’de bugün doğdu. Jüpiter’in uydularının hareketleri üzerinde yoğun olarak çalıştı, onlarca yıl süren gözlemleriyle uyduların kütlelerini ve yörüngelerini saptadı.

6) Fransız kimyager Victor Grignard  1871’de doğdu. Organik sentezler için çok önemli olan organomagnesi türevlerini, Grignard reaksiyonunda kullanılan magnezyum temelli bileşikler, keşfetti. Bu bileşikler, organik kimyada sentezlerin başarılmasını büyük oranda sağladı. Çalışmasından dolayı 1912 yılında Paul Sabatier ile beraber Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.

7) İsviçreli doğa bilimci ve botanikçi  Jean Senebier 6 Mayıs 1742’de doğdu.  Senebier yeşil bitkilerin karbondioksit tükettiğini ve ışığın etkisiyle oksijeni serbest bıraktığını(fotosentez olayını) gösterdi.

8) 1635’te bugün Johann Joachim Becher, günümüzde geçerliliğini yitirmiş  filojiston adındaki ateş elementinin cisimlerdeki yanma sırasında salındığını iddia eden “Filojiston(yanma) teorisini” öne süren Alman kimyacı, doğdu.

9) Sör James Young Simpson 1870’te öldü. İskoçyalı mucit modern anestezinin babası olarak tanınır.

Kaynakça:
•https://todayinsci.com/
• Vikipedi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir