6 Ocak

Gregor Mendel'in bezelyelerle ilgilenirken temsili resmi, sanatçı çalışması.
 1. 1731 yılında Fransız kimyager, doktor, eczacı Étienne François Geoffroy hayatını kaybetti. En önemli yapıtı, Fransız Akademisi’ne 1718 ve 1720 yılları arasında sunduğu, kimyada kullanılan Kimyasal ilgi tablosu’dur.
 2. 1745 yılında sıcak hava balonunun mucitlerinden biri olan Fransız Jacques-Étienne Montgolfier dünyaya geldi.
 3. 1822 yılında Alman arkeolog Heinrich Schliemann, dünyaya geldi(ö. 1890). Antik kent Troya yakınlarında ünlü Priamos Hazinesi‘ni buldu.
 4. 1852 yılında Fransız mucit ve eğitimci Louis Braille hayatını kaybetti. Görme engelliler için dünya çapında okuma ve yazma için kullanılan körler alfabesi sistemini icat etti.
 5. 1884 yılında Avusturyalı doğa bilimci ve din adamı Gregor Mendel, hayatını kaybetti. Mendel Kalıtım Yasaları ile genetik biliminin temellerini attı. Mendel’in bulguları kısaca şöyledir:
 • Kalıtım yoluyla geçen her özellik bir gen tarafından belirlenir. Belirli bir özellikle ilgili farklı genler “allel” olarak adlandırılır.
 • Her birey, bitki veya hayvan; her özellik için birini annesinden ve birini babasından aldığı iki dizi gene sahiptir.
 • Genler, mutasyona uğramadığı sürece bir sonraki kuşağa olduğu gibi aktarılır. Her kuşağın özellikleri önceki kuşağın gen bileşimlerinin karışarak yeniden düzenlenmesi sonucu oluşur.
 • Gen allelleri baskın ya da çekinik olabilir. Bir özellikle ilgili iki baskın allel ya da tek baskın allel alan bireyde o baskın özellik ortaya çıkacaktır. Çekinik bir özelliğin ortaya çıkması için bireyin iki çekinik allel alması gerekir.

6. 1896 yılında  Türk pilot, mühendis ve girişimci Vecihi Hürkuş(ö. 1969) dünyaya geldi. Türk  havacılık tarihinin en önemli  isimlerinden biri olup Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir. Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretti.

Vecihi Hürkuş; eski zamanlardan kalan tek kişilik bir uçağın önünde, pervanenin sağındaki kanada yaslanmış ve kameraya bakıyor.

Vecihi Hürkuş

7. 1915 yılında Britanyalı filozof, yazar ve karşılaştırmalı dinler uzmanı Alan Watts dünyaya geldi(ö.1973). Çoğu Uzakdoğu dinleri ve kültürü konusunda 25’i aşkın kitabı ve birçok makalesi bulunmaktadır.

8. 1918 yılında Alman matematikçi Georg Cantor, hayatını kaybetti. Kümeler kuramının kurucusudur. Bilime katkıları şöyledir:

 • Kümeler arasında birebir eşlemenin önemini ortaya koymuş, “sonsuz küme” kavramına matematiksel bir tanım getirmiştir.
 • Gerçel sayıların sonsuzluğunun doğal sayıların sonsuzluğundan ‘daha büyük’ olduğunu ispatlamıştır. 
 • Kardinal sayı ve ordinal sayı kavramlarını ortaya atmış ve bu sayıların aritmetiğini tanımlamıştır.

9. 1931 yılında Thomas Edison, son patent başvurusunu yaptı.

 

Kaynak; Vikipedi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir