8 Ocak

Melvin Ellis Calvin'in profilden fotoğrafı , takım elbise giymiş, başının ortası kel bir adam.
 1. 1838’de harflerin nokta ve kesik çizgilerle gösterildiği ilk telgraf mesajı ABD’de iletildi. Mesaj şöyle idi: “Sabırla bekleyen kaybeden biri değildir.
 2. 1642’de fizik ve astronomide önemli keşifler yapmak için bilimsel yöntemin yeni tekniklerini uygulayan İtalyan filozof Galileo Galilei hayatını kaybetti. Teleskobu keşfetmemiş olsa da mükemmelleştirmiş ve bunun sonucunda astronomiye birçok katkıda bulunmuştur:
 • Dünya merkezli değil Güneş merkezli sistemi savunmuştur.
 • Fizikteki çalışmalarının sonucunda klasik mekaniğin temellerini kurmuştur.
 • Eylemsizlik İlkesi’ni ortaya koymuştur.
 • Bir termometre yapmayı başaran ünlü bilim insanı, 1595’te başlayan çalışmaları sonucunda geometrik ve askeri bir pusula geliştirmeyi başarmıştır.
 • Mikroskop benzeri bir cihaz geliştirip böcekler üzerinde incelemeler yaptı.
 • Jüpiter’in uydularının belli bir düzenle döndüğünü tespit etti.
 1. 1952 yılında Amerikalı bir gökbilimci ve kuşbilimci Antonia Maury hayatını kaybetti. Yıldızların spektrumlarına göre özenle sınıflandırmasını yaptığı ve kuzey yarım kürede bulunan 681 yıldızı incelediği ayrıntılı çalışmaları Harvard College Gözlemevi Yıllıkları’nda yayınlanmıştır ancak gözlemevi müdürü Edward C. Pickering tarafından beğenilmemiştir. Çalışmaları Hertzsprung-Russell diyagramının oluşturulmasına katkı sağlamıştır.
 2. Nobel Kimya Ödüllü Amerikalı biyokimyager Melvin Ellis Calvin 1997 yılında hayatını kaybetti. Çalışmalarıyla:
 • Yeşil bitkilerde meydana gelen fotosentezin “karanlık reaksiyonlarını”nın gece boyunca karbon dioksiti şekere dönüştürdüğünü açıkladı.
 • Ekibiyle birlikte karbon-14 izotopunu karbondioksitteki bir izleyici olarak kullanarak karbon atomunu bir fotosentez sırasında atmosferik karbondioksit emiliminden karbonhidratlara ve diğer organik bileşiklere dahil olmak üzere bir bitki boyunca ilerledikçe izlediği rotayı belirledi.
 • Ekibiyle birlikte Güneş ışığının bir bitkideki karbondioksit üzerinde değil de klorofil moleküllerine etkili olduğunu kanıtladı.
 1. 2002 yılında Sovyet fizikçi Aleksandr Mihayloviç Pohorov hayatını kaybetmiştir. Lazerler ve maserlerle ilgili öncü araştırmaları ile tanınır. Bu konulardaki çalışmalarıyla 1964 yılında Charles Hard Townes ve Nikolay Basov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.
 2. Güneş lekelerini ilk kez gözlemleyen Hollandalı astronom Johannes Fabricius 1587 yılında dünyaya gelmiştir.
 3. 1891 yılında Alman matematikçi, kimyacı ve fizikçi Walther Wilhelm Georg Bothe dünyaya gelmiştir. Bulduğu rastlantı yöntemi ve bununla yaptığı keşifler için Max Born ile birlikte 1954 Nobel Fizik Ödülü’nü kazanmıştır.
 4. 1942 yılında Stephan Hawking dünyaya gelmiştir. Kendisi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynakça:

 • todayinsci.com
 • Vikipedi
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir