9 Ağustos

Nagazaki'ye atılan Atom Bombası sonrası şehrin hali. Her yer yıkılmış, sadece görselin ortasında uzaklarda bir bina yarı yıkık halde duruyor. Ortada ve daha yakında ise bir adam o binaya doğru bakıyor, pantolon ve ceket giymiş.
  • 1945’te, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Amerikalılar tarafından Japonya’nın Nagazaki şehrine atom bombası atıldı. Atılan bomba “Şişman Adam” kod adına sahipti. Bu olaydan üç gün önce atılan savaş zamanının ilk atom bombası kullanımı Hiroşima kenti üzerinde gerçekleşmişti. Oraya ise “Küçük Çocuk” kod adlı bomba atılmıştı.
  • Yapısal kimya alanındaki ilk kimyacılardan biri olan “Değerliğin (Valans) Babası” İngiliz kimyacı Sir Edward Frankland yaşamını yitirdi.
  • Kristal yapıları belirlemek için X-ışını yöntemlerinin uygulanmasına öncülük eden ve bu yöntemleri biyolojik madde incelemesi için ilk kullananlardan biri olan Amerikalı bilimci Ralph Wyckoff doğdu.
  • Avogadro Kanunu olarak bildiğimiz, aynı sıcaklık ve basınçta tüm ideal gazların eşit hacimlerinin, aynı sayıda parçacık içerdiğini bulan İtalyan kimyacı ve fizikçi Count of Quaregna Amedeo Avagadro dünyaya geldi. Oluşturduğu kanun sonrası maddenin mol başına atom sayısını ise 6.02 x 1023 (Avogadro Sayısı) olarak belirledi. Avogadro, parçacıkların atomlar ya da atomların kombinasyonu sonucu oluştuğunu fark etmesiyle bunlara, “Molekül” ismini verdi.
  • İlk yapay kalbi oluşturup bir hayvana nakleden ve hayvanın yaşamasını sağlayan Japon cerrah Akutsu Tetsuzo yaşamını yitirdi. 1957 yılında Tetsuzo, Dr. Willem Kolff tarafından bu önemli projeye dahil edildi. Yapay kalp ameliyatı sonrası bir köpek, 90 dakika boyunca hayatta kalmayı başardı ve bu sayede insanlar için yapay kalp ameliyatı yolunda büyük bir adım atılmış oldu.
  • Amerikalı biyokimyacı ve MIT Yapay Zeka Projesi’nin kurucusu Marvin Minsky dünyaya geldi. Marvin Minsky; yapay zeka (AI), bilişsel psikoloji, matematik, bilişimsel dilbilim, robotik ve optik gibi birçok alana katkı sağladı. Ayrıca Minsky, ilk nöral ağ simülatörü (SNARC, 1951), ilk başa takılı grafik ekran, ilk eşodaklı tarama mikroskobu ve LOGO “kaplumbağa” cihazı da dahil olmak üzere birçok patente sahiptir.
  • Jet motorunun mucidi, İngiliz mühendis ve Kraliyet Hava Kuvvetleri subayı Sir Frank Whittle hayata gözlerini yumdu. İlk başta Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kabul alamayan Whittle, hedefine bağlı kalıp fiziksel kısıtlamalarını yenerek hava kuvvetleri tarafından kabul edildi. Burada belirli bir süre uçak motorları üzerine eğitim alan Whittle, hava kuvvetleri okulundan mezun olduktan sonra “Power Jets” adında bir şirket açarak jet motorları üretimine başladı. Şirketinin ürettiği jet motoru prototipleriyle büyük başarı yakalayan Whittle, strese bağlı sağlık sorunları yaşayarak kuruldan istifa etti.
  • Amerika’daki ilk yürüyen merdiven patenti bir patent avukatı olan Nathen Ames’e verildi. Patent, 9 Ağustos 1859 tarihinde Ames’in, “Dönen Merdivenler” adlı kayış ve çark sitemiyle sürekli olarak dönen basamaklara sahip olan icadı üzerine verildi.

Kaynak: Todayinsci

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir