9 Mayıs

albert abraham michelson takım elbisesi ve pos bıyıklarıyla kara tahtanın önünde duruyor. bir eliyle tahtaya bir şeyler yazarken kafasını kameraya doğru çevirmiş, durgun bir ifadeyle bakıyor.

1) 1874 yılında İngiliz arkeolog ve Mısırbilimci Howard Carter dünyaya gelmiştir. Mısır’ın Luksor kentindeki ünlü Krallar Vadisi’nde firavun Tutankamon’un mezarını keşfetmesi ile ün kazanmıştır. Buna rağmen Mısır’dan çok uzakta ölmüş ve cenazesine sadece eşi Lady Evelyn katılmıştır.

2) 1927 yılında Alman biyofizikçi Manfred Eigen dünyaya gelmiştir. Çok kısa enerji atımlarına dönük yanıt veren olağanüstü hızlı kimyasal tepkime hakkındaki çalışmaları sayesinde 1967’de Ronald George Wreyford Norrish ve George Porter ile beraber Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüşlerdir. İsmi; 1979’da Peter Schuster ile beraber tanımladığı prebiyotik sistemlerin kendi kendine organizasyonunu açıklamak için tepkime çemberlerinin çembersel bağlantısını anlatan Kimyasal Hiper Çember Teorisi ile anılmaktadır. Halen Münih Teknik Üniversitesi’de onursal doktor olarak çalışmaktadır.

3) 1931 yılında Amerikalı fizikçi Albert Abraham Michelson hayatını kaybetmiştir. Kariyerine deniz kuvvetlerinde başlamış, sonrasında fizik profesörü olarak devam etmiştir. Çalışmalarından bazıları şöyledir:

  1. Işık hızını ilk olarak 1881’de inanılmaz bir duyarlılıkla ölçmüştür.
  2. Dünyanın hareketinin, ışık hızının ölçümündeki etkisini ölçen interferometreyi keşfetmiştir. Profesör E. W. Morley’ le birlikte interferometreyi kullanarak ışığın bütün dahili sistemlerde aynı hızda ilerlediğini göstermiştir.
  3. Uluslararası ağırlık ve ölçü birimleri komitesinin isteği üzerine standart metreyi Kadmiyum ışığının dalgaboyu cinsinden ölçmüştür.
  4. Echelon spektroskopunu bulmuş ve savaş yıllarında deniz kuvvetlerindeki çalışmalarıyla burası için aletler geliştirmiştir. ABD deniz kuvvetleri araç gereçleri arasında yer alan mesafe ölçeri (Rangefinder) bunlardan biridir.
  5. 1920’de ışık girişimini kullanarak ve interferometrenin gelişmiş şekliyle, Betelgeuse yıldızının çapını ölçmüştür. Bu ölçüm aynı zamanda ilk defa bir yıldızın büyüklüğünün doğru olarak tespitidir.

Kaynakça:

  1. Vikipedi
  2. Todaysci.com
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir