,

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

Lucy-Filmi

Merhaba, ben Badesu ilgimi çok fazlasıyla çeken bir konu hakkında size kendi fikirlerimi ve edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Umarım sizin de ilginizi çeker.

William James 1908’deki bir eserinde (The Energies of Men) “Zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın çok küçük bir kısmını kullanıyoruz,” demiştir. O günden bu yana üzerine araştırmalar ve filmler yapıldı. Beynimizin sadece yüzde 10’nu kullandığımız üzerine olan görüşlerin Albert Einstein’a ait olduğu ve Dale Carnegie’nin bir kitabında geçtiği söyleniyor ancak net bir kanıt olmamaktalar. Eğer beynimizin yüzde 10’nu kullanıyor ve bunları yapıyorsak geri kalan kısmı ile daha neler yapabiliriz? Beynimizin yüzde 10’undan fazlasını kullanıyor muyuz ya da kullanabilir miyiz? Gibi sorular soruluyor ve çoğu insan tanrısal güçlere ulaşabilecek sırrı beyninde taşıdığına inanmaya başlıyor.

Beynimizin yüzde yüzünü kullandığımız bir zamanın geleceğine ya da bazı insanların bu noktaya çoktan ulaştığına inanlarımız var. Peki bu ne kadar gerçek? Bir insana bahşedilmiş vücudunda taşıdığı tanrısal bir gücünün olduğu ve bunu kullanamaması gerçek olabilir mi? Öncelikle en çok sorulan ve cevap olarak söylenen klasiklerden bahsedelim.

İnsanlar beyninin sadece yüzde onu ile şu an yaşadığımız dünya üzerindeki teknolojileri yaptı, aileler oluşturdu, üredi… Kısaca şu an sahip olduğunuz her şeyi ve diğer insanların sahip olduğu her şeyi beyinlerinin sadece yüzde onu ile yaptıklarını düşünün, öyleyse yüzde yüzünü kullansalardı neler yaparlardı? Bu soruya verilen cevaplar aslında çok fazla hayal gücü gerektiriyor yani aklınızın sınırlarını zorlayacak her şey desek yeridir. Hemen örnekler verelim: beyninin yüzde yüzünü kullanan bir insan herhangi bir dili dakikalar içinde öğrenebilir, göz rengini ya da cinsiyetini değiştirebilir, kurşun geçirmeyebilir, etrafımızdaki tüm nesneleri kontrol edebilir, tüm organ ve sistemlerimizi kontrol edebilir, başkalarının düşüncelerini okuyabilirdi…

Kulağa sihirbazlık gösterisi gibi geliyor değil mi? Sosyal medyada karşınıza mutlaka çıkmış bir soru, ‘Bir süper gücün olsa ne olsun isterdin?’ aynı bu sorunun şıklarını anımsattı size. Yüzde yüzünü kullansak süper kahramanın ötesinde dediğim gibi tanrısal güçlere ulaşan boyutlara gelirdik. Hayalini kurması çok güzel oldu değil mi? Böyle bir güce ulaşmak herkesin hayalidir sanırım. Tanrısal boyutlara ulaşabilecek bir beyinle yapabileceklerimiz size söylediğim kadarıyla kalmıyor, sizin dehşet hayal gücünüze kalıyor daha çok.

Bu hayatta yapmak istediğiniz ancak hangi imkan ve şartlar dahilinde dahi olsanız yapamayacağınız bir şey düşünün. Görünmez olmak gibi ya da nesnelere hakim olabilmek, istediğiniz bir anda karşınızdakinin haberi dahi olmadan kendi görüntünüzü onun telefonunun ekranına yansıtmak, evdeki eşyaları oturduğunuz yerden hareket ettirebilmek… Bu kadarla kalmayın hatta düşünebildiğiniz kadar düşünün ve bunları bir kağıda yazın. Her birinin, hayatınız boyunca asla yapamayacağınız şeyler olduğundan emin olun. Şimdi tüm bu kağıda yazdıklarınızın, aslında kullanabileceğiniz bir mekanizması olduğunu ama bunu kullanamadığınızı düşünün. Ne hissettiniz? Bu hayalin insanın tam da kendisinde olduğunu düşünmek çok daha farklı oluyor, hatta bir çeşit çaresizlik, sana ait ama kullanamıyorsun. Tüm sır sen de aslında, sahip olabileceğin her şey sende saklı. Garip bir duygu gerçek olmasını isteyeceğiniz ve her insanın üzerine farklı senaryolar kuracağı cinsten.

Güzel bir hayal oldu ancak bunların hiçbir gerçekçiliği yok ne yazık ki! Bu hayaller arasına, ‘beynimizin sadece yüzde onunu kullanmamız’ da dahil. Sahip olduğumuz tüm teknolojiyi ve yaşantımızı kurmamızı sağlayan beynimizi elbette inceledik, üstüne hem de sayılamayacak kadar araştırma yaptık ancak beynimizin kullanılmayan bir bölümüne rast gelmedik aynı zamanda, beynin sadece küçük bir kısmını kullanıyor olsaydık pek çok beyin hasarını sorunsuz atlatabilirdik. İnsanlar beyinlerinin aynı oranda kullanıldığını inanmakta güçlük çeker. Gelmiş geçmiş birçok zeki insan ile bir başka kişinin beyinlerini aynı oranda kullandığını düşünmek saçma gelir. Yüzdelik olarak bir dilim söyleyemesek de beynimizin yüzde onuna ya da yüzde yüzüne sahip olma şeklinde değerlendiremeyeceğimizi anladık. Ancak bazı görüşlere göre yüzde onunu kullandığımızı söylemenin yanlış olduğunu söylemek de yanlıştır. Aynı şekilde beynimizin yüzde yüzünü kullandığımızı söylemekte yanlıştır.  İnsandan insana beynin kullanımına bağlı olarak aktif bölgelerin yoğunluğu da değişmektedir demek çok daha doğru olabilir.

Kendimizden öte bir gücün içimizde olduğu fikri bazılarımızın hoşuna gitmiş ve kendini çok daha farklı hissettirmiş olabilir. Beynimizin yüzde onunun kullanıldığını ve yüzde yüzünün kullansak ne olurdu sorusunu çoktan çürütmüş olsak da, bunun ile ilgili bu bloğu yazmam da bana fikir veren aslında ‘Lucy’ adlı filmdi. Ne olursa olsun kendimizde öte olan o güç hayal gücümüz. Asla gerçekleştiremeyeceğiniz şeyleri düşünmenizi sağlayan bir mekanizmaya sahipsiniz. Bu durumda beynimizin yüzde kaçını kullanırsak kullanalım istersek bir süper kahramana dönüşelim biz daha da ilerisini düşünebiliyorsak kendimizin ötesindeki güç hepimizin içinde.

BADESU ŞENUZ

KAYNAK:

https://teyit.org/beynimizin-sadece-yuzde-10unu-kullanabiliyoruz-siz-buna-inaniyor-musunuz/

http://www.moymak.com/beynimizin-%100unu-kullanirsak-ne-olur.html

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir