, ,

FST Şanlıurfa #DünyaSaati Etkinliği Nasıl Geçti?

Çimlerde oturan yaklaşık 20-30 üye var. Çoğunluk kadın. Bazıları sırtını birbirine dayamış, herkes kitaba odaklanmış.

Merhaba, ben FST Şanlıurfa temsilcisi Merve Yücel. Bu yazımda Dünya Saati’ne dikkat çekmek için gerçekleştirdiğimiz etkinliğin nasıl geçtiğini anlatacağım.

Şanlıurfa FST ekibi olarak 1 Ocaktan beri sadece 2 kişiydik. Uzun bir süre yapılabilecek birçok etkinlik ve proje hakkında konuşsak da cesaret edemeyip uyku modunda kaldık. Ben farklı bir organizasyonla Ankara’ya gidince, Van ve Manisa il koordinatörleriyle ve genel koordinatörümüz Aylin Açıkgöz ile tanışma ve toplantı yapma fırsatım oldu. Van ekibi ve Ankara ekibi çok aktif olarak çalışıyordu. Van ekibi büyük bir organizasyona hazırlanıyordu. Başlarda bunları ekiplerin kalabalık olmasına ve ilgili bölümlerde okuyor olmalarına versem de ne kadar yanlış düşündüğümü anlamam fazla vaktimi almadı. Tek bir kişi isterse çok güzel organizasyonlara imza atabiliyordu. Şehrinde tek olmak bu yolda yalnız olduğun anlamına gelmiyordu;  FST’den sadece motivasyonu ile sizlere destek verecek arkadaşlar bile sizler için birçok kapının açılmasına yol açıyor. Bu kadar motivasyon ardından Şanlıurfa’ya döndüğüm zaman bir şeylerin değişebileceğine inanıyordum.

Şanlıurfa ekibinin yaptığı kocaman çerçeve arkasında iki kız poz veriyor gülümseyerek. Çerçeveyi mukavva kartondan yapmışlar, üzerinde nazım hikmet'in şu dizeleri yazıyor; Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Kızlar çimlerde oturuyor. Kucaklarında kitapları var. Birinin saçları uzun, kumral, o çerçeveyi tutuyor. Diğeri ise onun sırtına yaslanmış ve gülümsüyor, başı kapalı, giyimi siyah tamamen.

ve bir orman gibi kardeşçesine.

Şanlıurfa ekibinin yaptığı kocaman çerçeve arkasında bir erkek poz veriyor gülümseyerek. Çerçeveyi mukavva kartondan yapmışlar, üzerinde nazım hikmet'in şu dizeleri yazıyor; Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine. Tek başına oturuyor, kucağında kitabı var. Mavı kareli gömlek ve kot pantolon giymiş, arkasında yan yana kitap okuyan iki erkek daha görünüyor.

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,

Şanlıurfa’ya döndüm ve Slack grubunda Dünya Saati ile ilgili kendi illerimizde etkinlikler yapabileceğimiz fikri verildi.  Bu uygulamaya her yıl evimde ışıkları kapatarak katılıyorken bu yıl bir etkinlik ile ve arkadaşlarımla birlikte destek olabilecek olmam çok heyecan vericiydi. Arkadaş gruplarıma “Hadi Cumartesi günü Dünya Saati için kitap okuyalım!” dedim. Spontane gelişen bu fikir için bir Whatsapp grubu kurup etkinliğe katılmak isteyen arkadaşlarla oradan konuşmaya başladık. Şanlıurfa’nın en işlek ve merkezi  yeri olan NOVADA Park amfi alanını  tercih  ettim ve herkes bu fikre katıldı. Mekân belliydi bir grup arkadaşım da destek olmuştu ama bu etkinliği yaymamız gerekiyordu. Basit bir afiş hazırlayarak işe koyuldum. Bu afişte FST ve WWF logolarını yan yana görmeyi çok istiyordum ama zaman kısıtlı olduğu için logo kullanım iznini alamadık. (WWF etkinliğimizi onayladı ve daha sonra katılım için teşekkür maili gönderdi .)  Etkinlik öncesi ön planlama ile okuma yapacağımız alanın çim olduğunu ve sulama sonrası ıslak olabileceğini fark ettim. Alanın yönetimi ile görüşmeye gittim çok hoş iki kadın yönetici ile tanışıp biraz FST reklamı sonrası hem etkinlik iznini hem de daha sonraki zamanlarda stand açma iznini almış bulundum. Daha sonra çimlerin sulama işleminin birkaç gün öncesinden durdurulması için belediyeye dilekçe yazdım. Her ne kadar dilekçe yazmayı biliyorum sansam da fazlasıyla eksik olduğumu görmüş oldum. Bu aşamada bana yardımcı olan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum ve tüm FST’lilere ilk toplantılarında dilekçe yazma etkinliği yapmalarını tavsiye ediyorum.

Etkinlik afişleri kişisel ve topluluklar tarafından sosyal medyalarda paylaşıldı ve çok güzel geri dönüşleri beraberinde getirdi. Katılımcılar arasında lise, üniversite öğrencileri ve üniversitelerden hocalarımız vardı. Etkinlik sonrası katılımcılara çay ısmarlamak isteyen bir kitap kafe bile oldu!  Bir arkadaşımız ise etkinlik amacını ve iklim değişikliğini içeren bir sunum yapabileceğini söyledi. Her şey harikaydı.

Çimlerde oturan yaklaşık 20-30 üye var. Çoğunluk kadın. Bazıları sırtını birbirine dayamış, herkes kitaba odaklanmış.

Etkinlik başladıktan hemen sonra.

Ve beklenen gün 24 Mart Cumartesi… Genellikle etkinlik alanına ilk gelen kişi ben olurken benden önce orda bekleyen birilerini görmek ne kadar doğru bir iş yaptığımı ve insanların ne kadar istekli olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Alana gelmiş olan arkadaşlar ile muhabbet sonrası saat 15.00 ile birlikte çimlere oturup okumaya başladık. Yaklaşık yarım saat sonra kafamı kaldırdığımda etrafımda yirmiye yakın kitap okuyan insan gördüm. “We are the Champions” diye bağırmamak için kendimi zor tutarken bir grup genç kola & çekirdek ile birkaç metre ötemize yerleştiler. Bir mafya edasıyla burası benim mıntıkam demeyi çok isterdim ama burası topluma açık bir yerdi. Motivasyonumuz bozulacak diye çok endişelendim çünkü yüksek sesle konuşmalar ve kahkahalar herkesin kafasını kitaptan kaldırmasına neden olmuştu. Düşündüklerim olmadı çünkü bir güvenlik görevlisi kurtarıcı gibi yetişerek gruba kitap okumaları halinde oturabileceklerini söyleyerek grubun başka yere geçmesini sağladı. FST adına bu bir mucizeydi.  İç sesim olan bu abiye buradan bol bol teşekkürlerimi iletiyorum.

İki saatlik okuma etkinliğimiz bitmişti ama kimse yerinden kalkmak istemiyordu. Aktarım yapmak için yanımıza gelen gençlik merkezinden bir öğretmen ve sınıfındaki öğrencileri alarak kafeye geçtik. Arkadaşımız sunumunu yaptı. Daha sonra hep birlikte iklim değişikliği üzerine tartıştık. Aynı masada 4 farklı gençlik kurumundan arkadaşlar vardı. Güçlerimizi birleştirme ve daha çok farkındalık daha çok değişim kararı aldık. Şanlıurfa FST ilk etkinliği güzelliği ile devamının habercisiydi. Malum; “Geleceğe Okuyorduk”.

Görselde siyah tişörtlü bir sürü insan var. Ortalarında bir panda ayıcığı var kocaman. Herkes gülümsüyor, bazılarının elilnde birer kart var kartlarda birer harf var hepsini yan yana getirerek teşekkürler yazmışlar.

WWF Türkiye’nin gönderdiği teşekkür mesajı.

Merve Yücel, FST Şanlıurfa Koordinatörü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir