,

Sociable Talks

Merhaba FSTBlog okurları,

   Sizlere ilk kez 16 Eylül’de düzenlenen Sociable Talks’tan bahsedeceğim. Sociable Talks, ilham verici başarı (ve tabii başarısızlık) hikayelerinin anlatıldığı bir konferans serisi. Düzenleyici ekipte FST’den tanıdığımız Yusuf Çolak ve Okan Acar da yer alıyor. Üstelik bu ekip liselilerden, 17-18 yaşlarındaki gençlerden, oluşuyor!

 

Sunucular sahnede açılışı yapıyor.

 

   Konuşmaları kısaca özetleyecek olursak, sahnede ilk olarak Social Makerlab’in kurucusu Özge Özmen yer aldı. Türkiye’de ve dünyada yapılmış hayatı kolaylaştıran ve yeni alanlar sunan Robotel, E-bursum, Yuvarla gibi sosyal projeler üzerine akıcı bir konuşma oldu. Sahneden de şu telkin ile ayrıldı: Eğer aklınızda bir fikir, kıvılcım varsa hiç durmayın -planlı bir şekilde- harekete geçin!

   Ardından Alper Efe kişisel gelişim üzerine sohbet gibi bir konuşma yürüttü. Konuşmanın şu cümlesini buraya not ediyorum: Hedefinizi yazın, üzerine düşünmek için vakit ayırın.

   Konuşmacıların çoğu 20 yaşını bile geçmemiş gençlerdi. Onlardan biri de PIRA’nın kurucusu Mehmet Ali Makbuloğlu, ismini TedXBahçeşehir konuşmasından duymuş olabilirsiniz. PIRA, eczanelerden hastalara dronelarla ilaç taşımak amacını taşıyan bir girişim. Konuşmasında ise bu serüvendeki hatalarını ve olması gerekenleri anlattı. Bahsedilenlerin çok benzerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Konuşmacılar ve sunucuların sahne arkasında çekilmiş bir fotoğrafı

   

   Lise öğrencilerinden biri de Furkan Saygıcı; Spotify, Nearby gibi uygulamalarda çalışmış. Kendisi de ekibiyle birlikte hâlihazırda, girişimcilere uygulama desteği sunan ILAO şirketini kurmuş.

   Konuşmacıların bir diğeri Mustafa Utku Gökçe, Scuit Business’ın kurucusu. Scuit Business, şirketler ve bireyler için; reklam, tasarım ve teknolojiyi bir arada sunarak işlerini kolaylaştırıyor. Ayrıca bilişim üzerine Youtube’da ders serileri mevcut.

Son olarak adını yine TedX’den duyduğumuz Eray Erdoğan’ın konuşmasından bahsedeyim. Kişisel gelişim hakkında maddeler üzerinden ilerledi. Burada kendisinin de cebinde yazılı olarak taşıdığı bu sözü vurgulamak istiyorum: memento mori. Türkçesiyle: ölümü hatırla. Böylece sıkıntıları atlatmak çok daha kolay olacaktır, diye de ekledi.

 

Sahnede Eray Erdoğan konuşmasını yapıyor.

   

   Sociable Talks’un aralıklarla varlığını devam ettirmesi planlanıyor. Eğer fırsatını bulursanız gitmenizi içtenlikle öneriyorum. Gerek genç girişimcilerin hevesini ve enerjisini görmek gerek de maker kültürünü takip etmek için oldukça güzel düzenlenmiş bir program. Burada bulunup bizlere kendi geliştirme hikayelerini anlatan bu güzel insanlara ve bir şeyleri değiştirmek isteğindeki okurlara, yollarında başarılar diliyorum!

 

Fatma Hale Bulut

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir