, , ,

STEAMWIN ve Lider Kadınların İlham Verici Hikayeleri

Binyaprak üyeleriyle kırmızı binyaprak flamasının önünde çekilmiş bir fotoğraf. Sağdan sola Aylin Açıkgöz, Algı Demirbaş, flama, yan yana duran üç üye daha. Flamanın en üst solunda binyaprak logosu var. Alt kısımlarında ise başlarında # sembolleriyle sırasıyla ''80 yıl değil 1 gün'', ''kız kardeşlik'', ''hikayenin gücü'' ve ''sen de katıl'' yazıyor.

Merhaba sevgili FST Blog okurları ben Algı Demirbaş. Bu yazımda sizlere STEAMWIN isimli organizasyondan bahsetmek istiyorum. Bir grup güzel insanın binlere nasıl ilham olduğunu hepinizle paylaşmak isterim.

Öncelikle kendim nasıl tanıştım onu anlatayım; her şey sıradan bir ders çıkışı Aylin’in kolumdan tutup beni ‘’çok güzel bir etkinlik var!’’ diyerek Teknokent’teki seminere götürmesiyle başladı.

Etkinliğin yapılacağı yere attığımız ilk adımda tepeden tırnağa profesyonelce hazırlanmış olan bir organizasyonla karşılaştık. Böyle bir ortamdan etkilenmemek elde değildi.

Sunumları anlatmadan önce sizlere STEAMWIN’in tam olarak ne olduğunu açıklayayım. STEAMWIN etkinliğinin amacı; bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanındaki kadın öğrencileri ve bu alanda çalışan rol model kadınları ve erkekleri bir araya getirmek. Bu projeyle coğrafya, yaş ve cinsiyet çeşitliliğini baz alarak şirketler, ICT sektöründe çalışan kadınlar, öğrenci kulüpleri ve öğrenciler bir araya getiriliyor. Dolayısıyla biz de sunumlar boyunca birbirinden yetkin ve başarılı beş kadından ilham aldık. Hemen kim olduklarını açıklayayım:

Dilek Utkan: Öğretmen bir anne ve asker bir babanın 2. çocuğu olarak 1974 yılında Karabük’te doğdu. Babasının görevi nedeniyle ilkokulu Ankara ve Şırnak’ta okudu. 1985 yılında Ankara Yükseliş Koleji’ne girdi. 3 sene burada öğrenim gördükten sonra yine babasının görevi nedeniyle Erzincan’a taşındı. 3 sene de burada, Erzincan Anadolu Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra lise son sınıfı Sivas Anadolu Lisesi’nde okudu. 1992’de ODTÜ Endüstri Mühendisliği’ne yerleşti. ODTÜ’den 1997 yılında mezun olduktan sonra Yapı Kredi Bankası’nda management trainer olarak Kalite ve İletişim Departmanı’nda işe başladı. Yapı Kredi Bankası’nda teknoloji projelerinde görev aldı ve buradaki tecrübesine dayanarak kariyerine yazılım sektöründe devam etmeye karar verdi. Bu karara uygun olarak 1999 yılının temmuz ayında finans alanında IT çözümleri sunan Intertech firmasında iş analisti olarak çalışmaya başladı. Aynı sene Yapı Kredi Bankası’nda bilgisayar mühendisi olarak çalışan Mehmet Utkan ile evlendi. Intertech’te beş sene çalıştı. Ağırlıklı olarak bankacılık yazılım projelerinde görev aldı. 2003 senesinde bir kız annesi oldu. Intertech’ten sonra sırasıyla HSBC ve Anadolubank’ın bilgi işlem departmanlarında benzer pozisyonlar ve projelerde görev aldı. Daha sonra Finansbank’ın IT firması IBTECH’te proje yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Burada çalıştığı süre boyunca ‘Enpara’ gibi projeleri yönetti. PMI-Project Management Institute’a ait PMP-Project Management Professional, IIBA-International Intitute of Business Analysis’a ait CBAP-Ceertified Business Analysis Professional ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden 4 Boyutlu Koçluk sertifikalarını aldı. 2013’te Intertech’e geri döndü. Halen aynı firmada Menkul Projeleri’nin bölüm müdürü olarak görev almaktadır.

Dilek Utkan konuşmasına endüstri mühendisliği bölümü mezunu birçok öğrencinin kafası karışık bir şekilde ne yapacağını bilmediğini söyleyerek başladı ve bu yolda kendi yaptığı seçimleri, attığı cesur adımları bir bir anlattı. Eminim ki birçoğumuza büyük bir faydası dokundu.

Semiha Yaşar: 1961 Malatya doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimini ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde sürdürmüştür. 1983’te mezun olduktan sonra aynı bölümde yüksek lisans yapmıştır. ASELSAN’da tasarım mühendisi olarak başladığı meslek hayatına, 1987-1990 yılları arasında bilim ve teknoloji alanında bakan danışmanlığı yaparak devam etmiştir. 1990-2015 yılları arasında , Nurol Holding ve BAE Sistem ortaklığı olan FNSS Savunma Sistemleri A.S.’de sırası ile; tasarım şefi, AR-GE müdürü ve geliştirme direktörü olarak 25 yıl görev yapmıştır. Bu görevi kapsamında AR-GE Merkezi’ni kurmuş ve yönetmiştir. FNSS’in zırhlı tekerlekli ve paletli araçlarının ürün geliştirme süreçlerine ve ürünlerin tasarımlarına liderlik yapmıştır.

2015 yılında FNSS’den ayrılıp kendi danışmanlık şirketi SEMPRO’yu kurdu. SEMPRO, ürün ve hizmetler ve bunlar için gerekli altyapıları kurgulayan tüm süreçleri tanımlama danışmanlığı vermektedir. Semiha Yaşar, SEMPRO ile yürüttüğü danışmanlık hizmetlerine ek olarak BMC Otomotiv A.Ş. şirketinde savunmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Semiha Yaşar, aynı zamanda evli ve biri 24, diğeri 27 yaşlarında olan iki çocuk annesidir.

İtiraf etmeliyim ki kendisinin konuşmasından bir hayli etkilendim çünkü erkeklerin çoğunlukta olduğu bu meslekte yaptığı şeyleri küçümsememiz söz konusu olamaz. Yaşamından ve kariyerinden kısaca bahsetmiş olmasına rağmen bir sürü gence ilham kaynağı oldu.

Zeynep Erkunt Armağan: İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. İş hayatına Erkunt Sanayi A.Ş. Döküm ve Makine Fabrikaları’nda başlamış, 1982-2006 yılları arasında çeşitli kademelerde yöneticilik yapmıştır. 2003 yılında kurulan Erkunt Traktör Sanayi A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer alan Zeynep Armağan, 2006 yılından itibaren Erkunt Traktör Sanayi A.Ş.’nin genel müdürlüğünü, 2014 yılından itibaren de yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir. Erkunt Sanayi A.Ş. Döküm ve Makine Fabrikaları’nda yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve murahhas azalık görevini yürütmektedir. İngiltere menşeli ArmaTrac Ltd. şirketinin kurucusu ve başkanıdır. Ayrıca TOBB Makine Sektör Meclisi başkan yardımcısı, TARMAKBİR yönetim kurulu başkan yardımcısı, OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyesidir ve bunların yanında TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulu üyeliğini de yürütmektedir. Fortune dergisi tarafından yapılan araştırmada 4 yıldır ‘Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını’’ listesinde yer alan Zeynep Armağan, dünyada traktör üreten ilk kadın sanayici unvanına sahiptir. Amerika’da düzenlenen ‘Son 4 Yılda Dünyada Şirketini En Hızlı Büyüten 50 Kadın Yönetici’’ araştırmasında, 3 yıldır Türkiye’den listeye giren tek iş kadını olup, Türkiye’nin ilk sanayicilerinden ve Ankara Sanayi Odası’nın kurucularından olan Mümin Erkunt’un kızıdır.

Konuşması dopdolu olduğu kadar neşeliydi de. Kulak ardı edilmeyecek tavsiyeleriyle ve muazzam bir başarı öyküsüyle hayallerimizin ufkunu açtı diyebilirim.

Aslıhan Karlıdağ: 1980 yılında İstanbul’da doğan Aslıhan Karlıdağ, İTÜ Uçak Mühendisliği bölümü mezunudur. Kariyeri boyunca havacılık sektöründe bakım planlama, malzeme planlama, depo yönetimi ve müşteri destek alanlarında mühendis ve yönetici olarak görev yapmıştır. Türkiye’de döneminin en büyük özel uçak bakım merkezinin ve Türkiye’nin ilk uçak motoru bakım merkezinin kurucu kadrolarında yer almıştır. 2013’ten beri Boeing’de çalışmaktadır. Hala Türkiye ve Orta Asya bölgesinden sorumlu teknik servis satış direktörü görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda Boeing Women’ın Leadership programının bölgesel liderliğini yapmaktadır. Kurumsal hayatının yanında çeşitli gazetelerde ve dergilerde kadınlar futbolu alanında futbol yazarlığı da yapmıştır.

Kendisinin konuşmasını hayranlıkla izledim. Gerçek bir başarı öyküsü dinledim bu konuşmada. Sevdiğimiz şeyi yaparken emek vermekten neden çekinmememiz gerektiğini, çok çalışmayı ve bu çalışmaların bizi nerelere götürebileceğini hepimize gösterdi.

Burcu Dönmez: Oyuncak tamiri ile başlayan mühendislik yolculuğu ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünde tamamladığı lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarıyla devam etmiştir. Üniversite sonrasında mühendislik sevdasını füzelerin mekatronik kısmına taşımış ve bu konuda kariyerine devam etmiştir. Burcu Dönmez, 15 yıldır mühendis ve yönetici olarak Türk Savunma Sanayi’ne hizmet etmektedir.

Pozitif enerjisiyle, birbirinden güzel tavsiyeleriyle ve hikayesini anlatırken verdiği içten mesajlarıyla ”First, break all the rules.” diyerek biz dinleyicileri o kadar güzel cesaretlendirdi ki… ‘‘Kadınsın, yapamazsın’’ diye bir cümlenin var oluşunun ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha zihnimize kazıdı konuşmasında.

Bu etkinlikte biz kadınlara dayatılan bütün engelleri çok çalışarak ve hedefe odaklanarak aşmanın ne kadar kolay olduğunu bir kez daha gördüm. Keşke hiç engel olmasa önümüzde tabi ki ama şimdilik yapabileceğimiz şey birlik olup elimizden geleni ardımıza koymamak. Bu insanları bir arada görünce içinizi umut sarmalıyor ve tam orada görebiliyorsunuz bir aradayken ne kadar güçlü olduğunuzu. Bu güzel insanlar attıkları adımları bize yol göstermek için birer birer anlattı, gerek kitap önerileriyle gerek hayat mottolarıyla hepimize yol göstermeye çalıştılar. Her birine minnettarım, iyi ki buradaydılar.

Benim burada yazarak anlatabileceğimden çok daha fazlası var sevgili okurlar, harika insanlar harika hikayelerini bizler için anlatıyor ve gerçekten ilham olmakla kalmayıp fikirlerimizin, hayallerimizin önünü açıyorlar. Bizi TEKNOKENT’te bu fırsatla buluşturduğu için Binyaprak’a da teşekkür ediyorum. Siz de bunlardan mahrum kalmamak için buradan araştırıp takip edebilirsiniz.

Sevgiler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir